Дури 70 отсто од месото што се продава во Тирана со непознато потекло

Дури 70 отсто од месото што се продава во Тирана со непознато потекло

Дури 70 отсто од вкупното количество на месо што се продава во албанскиот главен град потекнува од добиток за кој не е познато каде се коле, ниту во какви санитарни услови, изјави тиранскиот градоначаланик Ерион Велај.

На денешен ден во 1992 година почна војната во БиХ

На денешен ден во 1992 година почна војната во БиХ

Босна и Херцеговина и по 25 години од меѓународното признавање е етнички длабоко поделена држава во која нема единствен став на трите конститутивни народи за тоа кога во 1992 година и официјално почна војната во БиХ.

Грција вратила изгубени пари од програма на МНР

Грција вратила изгубени пари од програма на МНР

Грчките власти пронашле 2,5 милиони евра кои биле исчезнати од програма на Министерството за надворешни работи во 2008 година.

ГЕРБ на Борисов и официјално победник на изборите во Бугарија

ГЕРБ на Борисов и официјално победник на изборите во Бугарија

Конзервативната партија Граѓани за европски развој на Бугарија (ГЕРБ) на поранешниот бугарски премиер Бојко Борисов освои најголем број пратенички места на вонредните парламентарни избори во Бугарија, одржани во неделата, соопшти денеска претседателката на бугарската Централна изборна комисија, Ивилина Алексиева, презентирајќи...

Во Анкона запленети над два тона албанска мархуана

Во Анкона запленети над два тона албанска мархуана

Италијанската полиција во градот Анкона заплани повеќе од два тона мархуана, откриени во камион кој во Италија пристигнал од Албанија.

Словенија, Послка и БиХ повикаа на прием на Западен Балкан во ЕУ

Словенија, Послка и БиХ повикаа на прием на Западен Балкан во ЕУ

Проширувањето на ЕУ со земјите од Западен Балкан би придонело за зачувување на мирот и стабилноста во регионот, порачаа од заедничката средба претседателите на Словенија и Полска, Борут Пахор и Анджеј Дуда и членот на Претседателството на Босна и Херцеговина,

Албанската полиција заплени тон марихуана

Албанската полиција заплени тон марихуана

Албанската полиција заплени ново рекордно количество марихуана, при акција во реонот на градот Скрапар, јави дописникот на МИА.

Околу 29 илјади албански и 89 илјади косовски граѓани лани побарале азил во ЕУ

Околу 29 илјади албански и 89 илјади косовски граѓани лани побарале азил во ЕУ

Албанските и косовските граѓани и понатаму се најбројни меѓу граѓаните од европските земји по бројот на баратели на азил во некоја од земјите членки на ЕУ.

Последни вести

Заман Македонија

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - СИТЕ ПРАВА ЗАДРЖАНИ.
Забрането е преземање на содржина без претходна дозвола на редакцијата.