„ЛинкедИн“ блокиран во Русија

„ЛинкедИн“ блокиран во Русија

Руското регулаторно тело „Роскомнадзор“ денеска им нареди на интернет провајдерите да го блокираат пристапот до „ЛинкедИн“, откако претходно, рускиот суд одлучи дека американската компанија ги крши законите за заштита на приватноста.

Мигранти пеш одат од Србија кон хрватската граница

Мигранти пеш одат од Србија кон хрватската граница

Група од околу 150 мигранти, кои вчера пеш тргнаа кон хрватската граница, во моментов се наоѓаат на автопатот кај клучката за населбата Печинци, и според изјавите дадени за Танјуг, тие веруваат дека овој протест ќе ги натера Хрватите да ја...

Свилановиќ: Со соработка до адекватен одговор на тероризмот во ЈИЕ

Свилановиќ: Со соработка до адекватен одговор на тероризмот во ЈИЕ

Адекватен одговор на зедничките предизвици поврзани со радикализацијата, насилниот екстремизам, тероризмот и повратниците од странските боишта во балканските земји, може да се најде само во заедничка акција која бара повисоко ниво на регионална соработка, изјави денеска во Тирана генералниот секретар...

Хакери нападнаа големи руски банки

Хакери нападнаа големи руски банки

Руската Централна банка (РЦБ) пријави хакерски напади на одреден број поголеми банки во Русија, соопшти денеска прес-службата на РЦБ.

Обилните дождови предизвикаа поплави во делови од Балканот

Обилните дождови предизвикаа поплави во делови од Балканот

Обилните дождови што денеска го зафатија Балканот предизвикаа излевање на повеќе реки, поплави и прекин во електроснабдувањето во одделни реони.

Тројца загинати во поплавите во Албанија

Тројца загинати во поплавите во Албанија

Албанските власти попладнево и официјално потврдија дека во поплавите предизвикани од невремето што зафати делови на Албанија, животите ги загубиле три лица,

Во Косово приведени членови на ИД кои планирале напади низ Балканот

Во Косово приведени членови на ИД кои планирале напади низ Балканот

Седуммина осомничени припадници на терористичката групација Исламска држава (ИД), се приведени во три градови во Косово во рамки на операција на антитерористичка полиција спроведена во петокот, соопшти денеска косовското Јавно обвинителство.

Апсења за тероризам во Албанија и Косово

Апсења за тероризам во Албанија и Косово

Албанската и косовската полиција вчера спровеле акции во кои се уаспени единаесет лица заради тероризам.

Последни вести

Заман Македонија

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - СИТЕ ПРАВА ЗАДРЖАНИ.
Забрането е преземање на содржина без претходна дозвола на редакцијата.

Заман Македонија