Во Италија запленети 1,2 тони марихуана од Албанија

Во Италија запленети 1,2 тони марихуана од Албанија

Во две одделни акции на италијанската и грчката полиција запленети се над 1,3 тони марихуана од Албанија.

Спасени се 113 мигранти во Јонското Море

Спасени се 113 мигранти во Јонското Море

Грчката крајбрежна стража соопшти денеска дека се спасени 113 мигранти од еден брод во Јонското Море.

Продолжуваат протестите против корупцијата во Букурешт

Продолжуваат протестите против корупцијата во Букурешт

Неколку илјади лица синоќа се собраа на протестен марш низ улиците на Букурешт со цел да изразат поддршка на антикорупциската комисија и барајќи да „нема политичко мешање во работата на државните органи“.

Могерини за демаркацијата, Мустафа за проблемите со ЗСО

Могерини за демаркацијата, Мустафа за проблемите со ЗСО

Високата претставничка на Европската унија за заедничка надворешна политика и безбедносна политика Федерика Могерини денеска главниот град на Косово изјави дека постигнатите договори меѓу Белград и Приштина треба да се применат што побрзо.

Тачи: Ако не се изгласа демаркацијата, нема визна либерализација со години, а може и децении

Тачи: Ако не се изгласа демаркацијата, нема визна либерализација со години, а може и децении

Косовскиот претседател Хашим Тачи смета дека Владата треба да го процесуира договорот за демаркација на границата помеѓу Косово и Црна Гора и Парламентот еднаш засекогаш да даде одговор за ова прашање за да не се губат години со оваа проблематика.

Руска армија: Палмира е целосно ослободена

Руска армија: Палмира е целосно ослободена

Палмира е целосно ослободена од екстремистите на групата Исламска држава (ИД) и сириската војска продолжува со офанзивата од исток, изјави началникот на Генералштабот на руската Армија, Сергеј Рудској.

Мустафа: Ќе бараме воена отштета од Србија

Мустафа: Ќе бараме воена отштета од Србија

Косовскиот премиер Иса Мустафа најави дека во продолжение на дијалогот меѓу Белград и Приштина ќе се разговара и за исчезнатите лица, но и за висината на воената отштета, односно ќе се бара отворање на архивата на поранешна ЈНА, пренесе косовската...

Акција на албанската полицајца за уништување на садници на марихуна

Акција на албанската полицајца за уништување на садници на марихуна

Албанската полиција почна нова обемна операција за елиминирање на криминални групи кои се занимаваат со производство и недозволена трговија на марихуана, јави дописникот на МИА.

Последни вести

Заман Македонија

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - СИТЕ ПРАВА ЗАДРЖАНИ.
Забрането е преземање на содржина без претходна дозвола на редакцијата.