Албанија испраќа своја војска во Ирак за борба против ИД

Албанија испраќа своја војска во Ирак за борба против ИД

Албанската министерка за одбрана Мими Кодели изјави денеска дека нејзината земја планира да испрати пешадиска единица во Ирак, која ќе се бори против џихадистичката група Исламска држава.

Албанија ја подржува идејата на Вучиќ за балканска царинска унија

Албанија ја подржува идејата на Вучиќ за балканска царинска унија

Албанија го подржува предлогот на српскиот премиер Александар Вучиќ за царинска унија на Балканот.

Албанија ја заврши успешно тригодишна програма за соработка со ММФ

Албанија ја заврши успешно тригодишна програма за соработка со ММФ

Албанија ја заврши успешно тригодишната програма за соработката со Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) и може да ја добие последната транша од околу 73,2 милиони евра по завршниот преглед на спроведувањето на програмата, јави ТАСС.

Во Црна Гора 54 милионери при население од 645.000 лица

Во Црна Гора 54 милионери при население од 645.000 лица

Во Црна Гора има 54 милионери при население од 645.000 лица, а богатството на најбогатиот граѓанин во земјата се проценува на 14 милиони евра, пишува црногорскиот весник „Побиједа“.

Хан: Ситуацијата во Црна Гора е прилично деликатна

Хан: Ситуацијата во Црна Гора е прилично деликатна

Европскиот комесар Јоханес Хан оценува дека политичката ситуација во Црна Гора е прилично деликатна со оглед на тоа дека опозицијата го бојкотира собранието.

БиХ поднесе жалба пред Меѓународниот суд во Хаг за геноцид против Србија

БиХ поднесе жалба пред Меѓународниот суд во Хаг за геноцид против Србија

Делегација на Босна и Херцеговина денеска повторно поднесе жалба пред Меѓународниот суд во Хаг за геноцид против Србија.

Романската антикорупциска комисија испрати на суд 1.300 функционери

Романската антикорупциска комисија испрати на суд 1.300 функционери

Националната дирекција за борба со корупција во Романија минатата година испратила 1.300 функционери на суд под обвинение за корупциски активности, со кои ја оштетиле државата со 260 милиони евра, изјави денеска шефот на комисијата, Лаура Кодруца Ковеши.

Уницеф: Секое петто дете во Хрватска гладува

Уницеф: Секое петто дете во Хрватска гладува

Повеќе од 20.000 деца во Хрватска буквално гладуваат, а единствен топол оброк им е оној што родителите им го носат од народна кујна.

Последни вести

Заман Македонија

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - СИТЕ ПРАВА ЗАДРЖАНИ.
Забрането е преземање на содржина без претходна дозвола на редакцијата.