Косово ја одбележува деветтата годишнина од осамостојувањето

Косово ја одбележува деветтата годишнина од осамостојувањето

Најмладата држава во Европа - Косово, денеска ја одбележува деветтата годишнина од осамостојувањето.

Запленето 1.300 килограми марихуана на грчката граница

Запленето 1.300 килограми марихуана на грчката граница

Грчките власти соопштија дека заплениле 1.300 килограми марихуана, чија вредност на црниот пазар изнесува 33 милиони евра, во камион кој пристигнал од Албанија.

Уапсени ограбувачите на милионски суми кај аеродромот во Тирана

Уапсени ограбувачите на милионски суми кај аеродромот во Тирана

Албанската полиција успеа да стави зад решетки четворица од шестмината разбојници, кои во четвртокот, во близина на меѓународниот аеродром во Тирана украдоа 2,7 милиони евра, банкарски средства кои требало да бидат транспортирани во Австрија.

Грчките земјоделци утре ќе се сретнат со владини претставници во Атина

Грчките земјоделци утре ќе се сретнат со владини претставници во Атина

Делегација на грчките земјоделци и одгледувачи на добиток утре во Атина ќе се сретнат со заменик претседателот на Владата, Јанис Драгасакис и претставници на министерствата за финансии, труд и за земјоделство.

Одржан прв состанок на Комисијата за вистина и помирување на Косово

Одржан прв состанок на Комисијата за вистина и помирување на Косово

Прв состанок на Комисијата за вистина и помирување на Косово, која ќе се занимава со прашања за судбината на сите исчезнати лица и помирување, беше одржан денеска во Приштина.

Грчките земјоделци се подготвуваат за протест во Атина

Грчките земјоделци се подготвуваат за протест во Атина

Грчките земјоделци од областа на Тесалија тргнаа со автобуси, автомобили и трактори кон Атина, со цел да учествуваат во утрешните протести.

Речиси 90 мигранти спасени од Јадранското Море

Речиси 90 мигранти спасени од Јадранското Море

Речиси 90 мигранти од 15-метарска јахта се спасени од страна на граничните патроли во Јадранското Море.

Одлуката за барањето за екстрадиција на Харадинај од Франција во Србија одложена за 2 март

Одлуката за барањето за екстрадиција на Харадинај од Франција во Србија одложена за 2 март

Судот во францускиот град Колмар за 2 март го одложи донесувањето на конечната одлука за барањето на Белград поранешниот косовски премиер Рамуш Харадинај, кој беше уапсен во Франција, да и биде предаден на Србија за да му се суди за...

Последни вести

Заман Македонија

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - СИТЕ ПРАВА ЗАДРЖАНИ.
Забрането е преземање на содржина без претходна дозвола на редакцијата.