Романскиот Уставен суд одби да ја оценува спорната владина уредба

Романскиот Уставен суд одби да ја оценува спорната владина уредба

Уставниот суд на Романија одби да се произнесе за суштината на спорната владина одлука, која во последните неколку дена на улиците низ поголемите градови на земјата извади стотици илјади Романци, пренесоа романските медиуми.

Романската Влада „го преживеа“ гласањето недоверба во Парламентот

Романската Влада „го преживеа“ гласањето недоверба во Парламентот

Романската социјалдемократска Влада „го преживеа“ гласањето недоверба во Парламентот, што беше поднесно од десноцентристичката опозиција, пренесоа британските медиуми.

На Лезбос пристигнаа 54 нови бегалци и мигранти

На Лезбос пристигнаа 54 нови бегалци и мигранти

Во последните 24 часа на северниот дел на грчкиот остров Лезбос пристигнале 54 мигранти и бегалци, додека на Хиос и Самос не се регистрирани нови пристигнувања.

Романците вечерва ќе излезат на протести и контрапротести

Романците вечерва ќе излезат на протести и контрапротести

Романците седми ден по ред излегуваат на протести, откако синоќа над 600.000 лица протестираа во целата земја, поддржани од нивните сонародници во странство, иако романската Влада ја поништи контроверзната одлука што од почеток предизвика незадоволство, пишува сајтот „Зиаре“.

Лани во Косово регистрирани нови 1.238 случаи со канцер

Лани во Косово регистрирани нови 1.238 случаи со канцер

По повод 4 февруари - Светскиот ден за борба против ракот, надлежните институции во Косово изнесоа загрижвачки податоци за растот на ново заболени лица од концер во текот на минатата година, јави дописникот на МИА.

Албанската опозиција на 18 февруари почнува масовни протести

Албанската опозиција на 18 февруари почнува масовни протести

Најголемата албанска опозоциска сила, Демократската партија, се враќа на протести.

Протести на илјадници Романци поради намалување на казните за корупција

Протести на илјадници Романци поради намалување на казните за корупција

Илјадници Романци излегоа на улиците во вторникот вечерта, откако Владата итно го донесе спорниот декрет, со кој се намалува казната за корупција, со која голем број политичари може да бидат поштедени од кривично гонење.

Строга изолација за мигрантите сместени во Белград

Строга изолација за мигрантите сместени во Белград

Србија воведува строга изолација за мигрантите во прифатниот центар во Белград.

Последни вести

Заман Македонија

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - СИТЕ ПРАВА ЗАДРЖАНИ.
Забрането е преземање на содржина без претходна дозвола на редакцијата.