Гром усмрти три лица во Софија

Гром усмрти три лица во Софија

Три лица загинаа, а четврто се бори за живот по удар на гром вчера попладне во центарот на Софија.

Црна Гора: Фрлени две бомби во куќа на полицаец, убиено едно лице

Црна Гора: Фрлени две бомби во куќа на полицаец, убиено едно лице

Црногорската полиција во престрелка уби напаѓач кој пукаше во нејзини припадници за време на истрага за бомбашки напад на куќа на полицаец во Подгорица, пишуваат дел од локалните медиуми.

Рама апелира до Собранието на ОН: Свртете ги очите кон кибербезбедноста, Албанија беше нападната од Иран

Рама апелира до Собранието на ОН: Свртете ги очите кон кибербезбедноста, Албанија беше нападната од Иран

Албанскиот премиер Еди Рама го повика Собранието на Обединетите нации да го зголеми својот фокус на кибербезбедноста.

Во Хрватска уапсени четворица Хрвати, еден Македонец и еден Србин поради шверц на дрога

Во Хрватска уапсени четворица Хрвати, еден Македонец и еден Србин поради шверц на дрога

Хрватската полиција разоткри шестчлено злосторничко здружение чии членови, меѓу кои еден Македонец и еден Србин, се обвинети дека од септември минатата година шверцувале хероин во Хрватска, а потоа го продавале на наркопазарот во окрузите Истра, Загреб и Сплитско-далматинската жупанија, јави...

Вучиќ и Лавров се сретнаа во Њујорк, Србија нема да гласа за исклучување на Русија од Советот за безбедност на ОН

Вучиќ и Лавров се сретнаа во Њујорк, Србија нема да гласа за исклучување на Русија од Советот за безбедност на ОН

Српскиот претседател Александар Вучиќ се сретна со рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров на маргините на 77. сесија на Генералното собрание на ОН во Њујорк.

Бугарија: Делумна вонредна состојба на границата со Турција поради прилив на мигранти

Бугарија: Делумна вонредна состојба на границата со Турција поради прилив на мигранти

Поради зголемениот миграциски притисок, прогласена е делумно вонредна состојба во три југоисточни региони во Бугарија во близина на границата со Турција, Бургас, Хасково и Јамбол. Ова во Мало Трново го соопшти службениот министер за внатрешни работи на Бугарија, Иван Демерџиев.

Во Словенија почнува кампањата за претседателските избори

Во Словенија почнува кампањата за претседателските избори

Еден месец пред претседателските избори во Словенија, закажани за 23 октомври, денеска официјално почнува изборната кампања.

Вучиќ: Светот се приближува до голем конфликт невиден од Втората светска војна

Вучиќ: Светот се приближува до голем конфликт невиден од Втората светска војна

Претседателот на Србија Александар Вучиќ, зборувајќи за мрачните прогнози што ги изнесе генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш на Генералната дебата на светските лидери, рече дека стравува дека реалните прогнози се уште помрачни, јави дописникот на МИА од Белград.

Последни вести

Заман Македонија

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - СИТЕ ПРАВА ЗАДРЖАНИ.
Забрането е преземање на содржина без претходна дозвола на редакцијата.

Заман Македонија