Екстремно ниски температури во Србија, Хрватска и БиХ

Екстремно ниски температури во Србија, Хрватска и БиХ

Според податоците на српскиот Републички хидрометеоролошки завод утрово најстудено било во Сјеница, каде се измерени минус 27 степени, а потоа следат Лесковац со минус 25, Копаоник со минус 24 и Куршумљива со минус 23 степени.

Во Полска 10 лица починаа од студ, во Турција откажани 500 летови поради снежно невреме

Во Полска 10 лица починаа од студ, во Турција откажани 500 летови поради снежно невреме

Во последните два дена во Полска десет лица починаа од студ, а во Истанбул е прекинат воздушниот и водниот сообраќај.

Во Албанија од грип починале четири лица

Во Албанија од грип починале четири лица

Од грип во Албанија починаа четири лица.

Во Италија запленети 510 килограми албанска мархуана

Во Италија запленети 510 килограми албанска мархуана

Финализирана е уште една заедничка акција на албанската и италијанската почиција во која се запленети 510 килограни марихуана и уаспено едно лице, јави дописникот на МИА.

Вo Хрватска регистрирана појава на птичји грип

Вo Хрватска регистрирана појава на птичји грип

Појава на птичји грип (вирусот Х5Н1) е регистриран во североисточниот дел на Хрватска во близина на унгарската граница, јави ТАСС, повикувајќи се на Министерството за земјоделство на Хрватска.

За една година во Црна Гора запленета дрога вредна осум милиони евра

За една година во Црна Гора запленета дрога вредна осум милиони евра

Црногорските инспектори за криумчарење со наркотици во текот на оваа година, до 1 декември заплениле повеќе од два и пол тони дрога, во вредност од над осум милиони евра. 

Грција ќе ги подобри условите во преполните бегалски кампови

Грција ќе ги подобри условите во преполните бегалски кампови

Грција ќе ги подобри условите во преполните бегалски кампови во земјата, пренесуваат британските медиуми.

Албанската полиција заплени 1,5 тони марихуана

Албанската полиција заплени 1,5 тони марихуана

Полицијата во албанскиот приморски град Валона заплени 1,5 тони марихуана,чија крајна дестинација била Италија.

Последни вести

Заман Македонија

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - СИТЕ ПРАВА ЗАДРЖАНИ.
Забрането е преземање на содржина без претходна дозвола на редакцијата.