Бугарски МиГ-29 се урна во Црното Море

Бугарски МиГ-29 се урна во Црното Море

Авион на бугарското воено воздухопловство „МиГ-29“ се урна во Црното Море кај Шабла за време на воените вежби „Шабла 2021“. Веста за БНР ја потврди потполковникот Кирил Михаилов, командант на бугарската морнарица.

Како што јави дописникот на МИА од Софија, повикувајќи се на порака од бугарското Министерство за одбрана, инцидентот се случил при извршување на задача за обука над морското подрачје на Република Бугарија, авион МиГ-29 на бугарското воено воздухопловство изгубил радио комуникација и исчезна од радарите во 00:45 часот по локално време.