Сојот Омикрон идентификуван и во Црна Гора

Сојот Омикрон идентификуван и во Црна Гора

Прв случај на сојот Омикрон на коронавирусот во Црна Гора е откриен во едно семејство, чиј член неодамна допатувал од Јоханесбург, соопшти денеска црногорскиот Институт за јавно здравје.

– Сите контакти се во изолација. Сите членови на семејството се во добро состојба со благи симптоми, се наведува во соопштението.

Жената заразена со нов сој Омикрон пристигнала во Црна Гора од Јужна Африка на крајот на ноември, а на летот за Франкфурт било во авион со лице со потврден омикрон вирус. Таа не е вакцинирана против Ковид-19.

Во Црна Гора од почетокот на пандемијата се заразиле 158.283 луѓе и регистрирани се 2.324 смртни случаи.