ФДИ: Раст од 200 проценти на гринфилд инвестициите во Северна Македонија -

 Бројот на гринфилд инвестиции во Северна Македонија од јуни 2018 до мај 2019 година бележи раст од 200 проценти споредено со истиот период пред една година и изнесува вкупно 184,4 милиони долари, покажува извештајот за гринфилд инвестициите во регионот на...

Од октомври треба да почне да работи фабрика за производство на стакло во ТИРЗ Тетово

 Министерот за економија Крешник Бектеши во Технолошко-индустриската развојна зона Тетово го посети објектот во изградба на компанијата „Глас Флекс“, создадена со македонско-холандски капитал. Во фабриката од 9.000 метри квадратни се очекува од октомври да започне производство на стакло со вработување...

Поскапуваат бензините и дизелот

 Цените на нафтените деривати од ноќеска на полноќ се зголемуваат од еден денар до денар ипол, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика.

Активирана апликацијата „МојДДВ“, киоск апарати и баркод читачи на 36 места

Апликацијата МојДДВ преку која граѓаните ќе можат да ги скенираат фискалните сметки веќе е достапна за преземање и подготвена за користење. Апликацијата е едноставна за користење, а од секој смарт телефон граѓаните може да ја преземат преку веб страницата на...

Заев: Инвестициите од Јапонија добредојдени и сигурни во земјава

Стопанственици од јапонската бизнис делегација, што е во тридневна посета на државава на средба со премиерот Зоран Заев и владиниот економски тим, се интересирале за бизнис условите, перспективите за раст на македонската економија како и за политиките на поддршка на...

Please publish modules in offcanvas position.