НБ со надолни корекции на БДП, власта проектира раст од 2,9 отсто и инфлација од 7,1 процент

НБ со надолни корекции на БДП, власта проектира раст од 2,9 отсто и инфлација од 7,1 процент

Народната банка ги ревидираше надолу пролетните проекции. Предвидува помал економски раст, кој според основното сценарио, би бил 2,3 проценти, а идната година 2,6 проценти, додека, според второто сценарио растот годинава би достигнал околу два процента, а следната до 1,8 проценти.

Од 1 декември соодветни мерки за компаниите од прехранбениот сектор што нема да ги намалат цените на производите

Од 1 декември соодветни мерки за компаниите од прехранбениот сектор што нема да ги намалат цените на производите

Министерот за економија, Крешник Бектеши потсети дека од први декември компаниите од основниот прехранбен сектор, чии артикли се наведени во владината Одлука, без оглед дали ќе користат субвенционирана електрична енергија или не, треба да ги намалат цените на производите.

Од 1 декември субвенционирана струја ќе добиваат и 233 основни и средни училишта

Од 1 декември субвенционирана струја ќе добиваат и 233 основни и средни училишта

Заклучно со вчера, кога истече рокот, за субвенционирано снабдување со електрична енергија по повластена цена од 1 декември се пријавиле 233 јавни основни и средни училишта од сите градови од вкупно 474-те на територијата на државата, 50 јавни претпријатија од...

Бензините поевтинуваат за два денари, цената на дизелот останува иста

Бензините поевтинуваат за два денари, цената на дизелот останува иста

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,89 % во однос на одлуката од 22.11.2022 година.

Бесими: Бордот на ММФ го одобри ПЛЛ, со тоа и првата транша oд 110 милиони евра

Бесими: Бордот на ММФ го одобри ПЛЛ, со тоа и првата транша oд 110 милиони евра

Република Северна Македонија ја добива првата транша од 110 милиони евра од вкупно одобрените од Меѓународниот монетарен фонд преку Инструментот за претпазливост и ликвидност (ПЛЛ). Средствата стануваат достапни откако Одборот на директори на ММФ ја одобри двегодишната програма на Република...

Бектеши: Вкупната заштеда на струја на државните институции во октомври изнесува 24 проценти

Трендот на намалување на потрошувачката на струја од страна на државните институции продолжува и во октомври.

Горивата поевтинуваат, ова се новите цени

Горивата поевтинуваат, ова се новите цени

Бензините поевтинуваат од 1,5 до три денари за литар, а цената на дизелот се намалува за три денари, одлучи Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ). Со одлуката се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек...

Најмалку 10 отсто поевтинување на основните прехранбени производи, најави премиерот

Намалување од најмалку 10 отсто на цените на основните прехранбени производи, најави премиерот Димитар Ковачевски кој е во работна посета на охридско-струшкиот регион.

Последни вести

Заман Македонија

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - СИТЕ ПРАВА ЗАДРЖАНИ.
Забрането е преземање на содржина без претходна дозвола на редакцијата.

Заман Македонија