ИФЦ најавува поголема поддршка за Македонија

ИФЦ најавува поголема поддршка за Македонија

 Поддршка на приватниот сектор, подобрено снабдување со електрична енергија и олеснет пристап до финансии за микро, мали и средни компании се трите области во кои Меѓународната финансиска корпорација размислува да ја поддржи Македонија.

Во Скопјe зголемен интересот за бесплатно приклучување на парно греење

Во Скопјe зголемен интересот за бесплатно приклучување на парно греењеВо Скопјe зголемен интересот за бесплатно приклучување на парно греење

Кај скопјани има се поголем интерес за бесплатно приклучување кон системот за централно греење како кај домаќинствата, така и кај правните лица, информираат од Балкан енерџи груп (БЕГ).

ЕЛЕМ продаде вишоци електрична енергија за 6,56 милиони евра

ЕЛЕМ продаде вишоци електрична енергија за 6,56 милиони евра

 АД „Електрани на Македонија“ во петокот на аукција продаде 99.400 мегават часови вишоци електрична енергија по просечна цена од 66,01 евро по мегават час во вкупна вредност од 6.561.055 евра. 

Расте девизниот прилив од туризмот

Расте девизниот прилив од туризмот

Девизниот прилив од туризмот во првата половина од годинава порасна за 26,6 отсто во споредба со истиот период лани.

Иселеник во Америка гради фабрика во ТИРЗ Струга

Иселеник во Америка гради фабрика во ТИРЗ Струга

Американската компанија „Reci&Sons Enterprise“ денеска почна со изградба на производствениот капацитет во ТИРЗ - Струга.

Тевдовски: Во август направен поврат на ДДВ од 44 милиони евра

Тевдовски: Во август направен поврат на ДДВ од 44 милиони евра

Преку 15,3 милијарди денари или 250 милиони евра се инјектирани во стопанството заклучно со август, преку редовен и неселективен поврат на ДДВ кон фирмите, изјави денеска министерот за финансии Драган Тевдовски по завршување на денешната седница на Комитетот за финансиска...

Македонија доби 23 милиони долари грант од САД

Македонија доби 23 милиони долари грант од САД

Македонија доби 23 милиони долари грант од САД за развојна цел. Договорот е потпишан меѓу Република Македонија претставена од Министерството за финансии и Соединетите Американски Држави претставени од Агенцијата на САД за меѓународен развој, УСАИД.

Раст на БДП од 3,1 отсто во вториот квартал

Раст на БДП од 3,1 отсто во вториот квартал

Бруто домашниот производ во второто тримесечје од годинава бележи раст од 3,1 процент, објави Државниот завод за статистика. Во првиот квартал годинава БДП имаше раст од 0,1 процент.

Последни вести

Заман Македонија

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - СИТЕ ПРАВА ЗАДРЖАНИ.
Забрането е преземање на содржина без претходна дозвола на редакцијата.