Поевтинува дизелот и Екстра лесното масло за домаќинство

Поевтинува дизелот и Екстра лесното масло за домаќинство

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,38% во однос на одлуката од 16.09.2022 година.

Македонија и Бугарија не постигнаа прифатлива цена за струјата

Македонија и Бугарија не постигнаа прифатлива цена за струјата

Бугарија и Северна Македонија не успеаја да постигнат договор за цената на струјата што бугарските производители треба да ја извезат во Скопје, објави БНР.

ДЗС: Поповолна економската состојба во преработувачката индустрија на месечно ниво, понеповолна на годишно

ДЗС: Поповолна економската состојба во преработувачката индустрија на месечно ниво, понеповолна на годишно

Според оценката на раководителите на деловните субјекти, индикаторот на доверба во преработувачката индустрија во август во однос на јули годинава е непроменет и изнесува 14.2, а во однос на август лани е намален за 0,8 процентни поени, објави денеска Државниот...

Бесими: Дигитализацијата на Царината од големо значење за подобрување на условите за работа

Бесими: Дигитализацијата на Царината од големо значење за подобрување на условите за работа

Дигитализацијата на Царината е од огромна важност за олеснување на трговијата и подобрување на услугите кон економските оператори.

Директорот на ТАВ Македонија,ја прими ASQ-наградата за скопскиот аеродром од Meѓународниот Совет на Аеродроми

Директорот на ТАВ Македонија,ја прими ASQ-наградата за скопскиот аеродром од Meѓународниот Совет на Аеродроми

Меѓународниот Аеродром Скопје по седми пат ја доби наградата „Најдобар аеродром од 2 до 5 милиони патници во регионот Европа“. Генералниот директор на ТАВ Македонија, Метин Батак, синоќа на свечена церемонија во рамки на Самитот за искуство на патниците, организиран...

Инфлацијата до август на годишно ниво 11,6 отсто

Инфлацијата до август на годишно ниво 11,6 отсто

Просечната инфлација во периодот јануари – август 2022 година изнесува 11,6% на годишно ниво и главно произлегува од надворешни фактори на страната на понудата, соопшти Народната банка.

Бесими: Кризата претставува цунами за нашата економија

Бесими: Кризата претставува цунами за нашата економија

Министерот за финансии на Република Северна Македонија, Фатмир Бесими, во „Економски магазин“ истакна дека земјата во моментов се соочува со криза која, според него, е брод во глобалното економско море, додека ја опиша економската криза како цунами за нашата економија.

Бислимоски: РКЕ не ги признава кражбите на електрична енергија

Бислимоски: РКЕ не ги признава кражбите на електрична енергија

Потрошувачите треба да знаат дека плаќаат само за она што го потрошиле. Регулаторната комисија за енергетика не ги признава кражбите на електрична енергија во крајната цена што ја одредува и тие се на товар директно на Електродистрибуција ДООЕЛ Скопје.

Последни вести

Заман Македонија

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - СИТЕ ПРАВА ЗАДРЖАНИ.
Забрането е преземање на содржина без претходна дозвола на редакцијата.

Заман Македонија