Огревното дрво на ЈП „Национални шуми“ поскапено за 20 проценти

Огревното дрво на ЈП „Национални шуми“ поскапено за 20 проценти

Огревното дрво на ЈП „Национални шуми“ се продава по 20 проценти повисока цена, откако стапи во сила одлуката на УО на претпријатието од 21 јули годинава за која вчера е добиена согласност од Владата.

Бислимовски: РКЕ штеди, дојдов на работа по скали а не со лифт, сакам да ja намалам тежината

Бислимовски: РКЕ штеди, дојдов на работа по скали а не со лифт, сакам да ja намалам тежината

РКЕ се придржува кон обврската за штедење на струја, рече денеска на прес конференција претседателот на Регулаторната комисија за енергетика, Марко Бислимовски.

Бензините поевтинуваат за два денари, дизелот од вечерва поскап 14 денари од бензинот

Бензините поевтинуваат за два денари, дизелот од вечерва поскап 14 денари од бензинот

Бензините се намалуваат за два денари, а цената на дизелот останува иста, одлучила денеска Регулаторната комисија.

Од утре во сила мерките за штедење струја

Од утре во сила мерките за штедење струја

Од утре стапуваат во сила мерките за штедење електрична енергија со кои потрошувачката треба да се намали 15 отсто. Мерките беа донесени со владина одлука на 16 август, а ќе важат до 31 март 2023 година. Се однесуваат на домаќинствата...

Дополнителни 10,3 милиони долари поддршка од САД за демократско општество и конкурентна економија

Дополнителни 10,3 милиони долари поддршка од САД за демократско општество и конкурентна економија

Дополнителни 10,3 милиони долари американска поддршка за развој на демократско општество и за конкурентна економија, ќе добие земјава со амандманот на Договорот за грант за партнерство за развој со САД.

Почна етапната исплата на августовските пензии

Почна етапната исплата на августовските пензии

Од денеска до 2 септември етапно се исплатуваат августовските пензии во банките, за пензионерите кои не користат картички за банкомат. Исплатата се реализира во четири групи, според висината на пензијата.

Бектеши: Арачиново е континуирано дискриминирано, ќе одвоиме дополнителни средства за општината

Бектеши: Арачиново е континуирано дискриминирано, ќе одвоиме дополнителни средства за општината

Општина Арачиново ќе биде една од општините што ќе биде позитивен пример и за другите општини, дека навистина елементарните прашања како што е снабдувањето со електрична енергија, но и обврските што ги имаме како граѓани, ќе се одвиваат на фер...

Поскапуваат бензините, дизелот и мазутот

Поскапуваат бензините, дизелот и мазутот

Од ноќеска на полноќ малопродажните цени на бензините се зголемуваат за 0,5 денари за литар, на дизелот за три, а на екстра лесното масло за домаќинство за еден денар, додека мазутот поскапува за 0,977 денари за килограм.

Последни вести

Заман Македонија

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - СИТЕ ПРАВА ЗАДРЖАНИ.
Забрането е преземање на содржина без претходна дозвола на редакцијата.

Заман Македонија