Нов скок на цената на нафтените деривати

Нов скок на цената на нафтените деривати

Нафтените деривати од полноќ поскапуваат од два до два ипол денари, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика.

УЈП: 5.713 обврзници немаат исплатено плати на 14.829 вработени

УЈП: 5.713 обврзници немаат исплатено плати на 14.829 вработени

Годинава, заклучно со 4 октомври, 5.713 обврзници немаат исплатено плати на вкупно 14.829 вработени, информира директорката на Управата за јавни приходи (УЈП), Сања Лукаревска.

Трошоците на живот зголемени за 3,7, а цените на мало за 5,6 отсто

Трошоците на живот зголемени за 3,7, а цените на мало за 5,6 отсто

Трошоците на животот во септември годинава, во однос на септември лани бележат зголемување од 3,7 отсто, а цените на мало од 5,6 проценти.

Цената на недвижностите во Охрид зголемена за 20 до 30 проценти

Цената на недвижностите во Охрид зголемена за 20 до 30 проценти

Поскапеа становите во Охрид. Иако за 20 до 30 проценти пораснаа цените сепак има зголемена побарувачка за купување недвижности.

Бислимоски: Засега нема причини за корекции на цената на електричната енергија

Бислимоски: Засега нема причини за корекции на цената на електричната енергија

Претседателот на Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) Марко Бислимоски за МИА вели дека не гледа причина за поскапување на електричната енергија за домаќинствата иако цената на светските берзи се зголеми на 140 до 150 евра за мегават...

Поскапуваат горивата, објавен новиот ценовник

Поскапуваат горивата, објавен новиот ценовник

Малопродажните цени на бензините еуросупер 95 и еуросупер 98 се зголемуваат за 1,5 денар, додека на еуродизелот за два денара, соопшти денеска Регулаторната комисија за енергетика.

Заев: Земјоделците ќе добијат дополнителни три денари субвенции за арпата

Заев: Земјоделците ќе добијат дополнителни три денари субвенции за арпата

Премиерот Зоран Заев денеска најави дека од КОВИД-програмата, проектирана во јуни, земјоделците ќе добијат дополнителни три денари субвенции за оризовата арпа.

Преку мобилен интернет користат 1 398 860 претплатници

Преку мобилен интернет користат 1 398 860 претплатници

Бројот на активни претплатници во мобилна телефонија во вториот квартал годинава изнесува 1.867.694, а реализирани 1.523.126.310 минути разговор. Резиденцијални при пејд претплатници се 725.868, а пост пејд 892.456. Дел од вкупната бројка се и 249.370 деловни постпејд претплатници.

Последни вести

Заман Македонија

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - СИТЕ ПРАВА ЗАДРЖАНИ.
Забрането е преземање на содржина без претходна дозвола на редакцијата.

Заман Македонија