Во септември потрошени 528 695 мегаватчасови електрична енергија

Во септември потрошени 528 695 мегаватчасови електрична енергија

Во септември 2021 година се потрошени вкупно 528.695 мегаватчасови електрична енергија, 37.226 милиони нормални метри кубни природен гас, 435 707 тони јаглен и 92 829 тони нафтени продукти.

Бислимовски: Сите процеси и чекори насочени кон сигурна и стабилна испорака на електрична енергија

Бислимовски: Сите процеси и чекори насочени кон сигурна и стабилна испорака на електрична енергија

Домашното производство на електрична енергија по први јануари, како и статусот и темпото за ангажирање на сите енергетски капацитети кои се на располагање во државава биле тема на денешниот редовен координативен состанок на Регулаторната комиисја за енергетика со енергетските компании...

ЕСМ ја крои новата цена, ќе поскапи ли струјата за домаќинствата?

ЕСМ ја крои новата цена, ќе поскапи ли струјата за домаќинствата?

ЕВН Хоум го продолжи тендерот за набавка на електрична енергија за потребите на домаќинствата.

Поевтин дизел, Регулаторна го објави новиот ценовник

Поевтин дизел, Регулаторна го објави новиот ценовник

Со одлука на Регулаторната комисија за енергетика, од ноќеска малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98, не се менуваат, односно остануваат на исто ниво како што биле утврдени со одлуката за утврдување на највисоки малопродажни цени на нафтените...

Бочварски: Дури 91,7 отсто од средствата од буџетот за 2022 година се наменети за капитални проекти

Буџетот на Министерството за транспорт и врски за 2022 година е позициониран на ниво од 11,865 милијарди денари, од кои 10,885 милијарди денари се наменети за реализација на капитални проекти.

Не е само ГТЦ, криптовалути се „копале“ и на други места, има приведени

Не е само ГТЦ, криптовалути се „копале“ и на други места, има приведени

Двајца вработени од „Железници Транспорт“ вчера биле приведени во полиција по пријава дека во службена канцеларија копале криптовалути, потврди Министерството за внатрешни работи за „360 степени“.

Поскапуваат ли услугите на автошколите?

Поскапуваат ли услугите на автошколите?

„Бараме поскапување на услугите за 30%, односно од 24.500 да оди на 26 илјади денари. Ова се должи на поскапувањето на храната и нафтените деривати, вели претседателот на Националната асоцијација на автошколи, возачи и инструктори „Обука-Л“, Јонче Апостолоски во емисијата...

Компанијата „ЛТХ Леарница“ од Охрид има потреба од високоедуциран кадар

Компанијата „ЛТХ Леарница“ од Охрид има потреба од високоедуциран кадар

Инвестициите во проширувањето на производствените капацитети на „ЛТХ Леарница“ од Охрид со нови технологии и опрема ја наметна потребата на компанијата за нови вработувања, пред се од високоедуциран кадар, како и континуирано вложување во обуки за вработените.

Последни вести

Заман Македонија

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - СИТЕ ПРАВА ЗАДРЖАНИ.
Забрането е преземање на содржина без претходна дозвола на редакцијата.

Заман Македонија