Бесими: Дополнителни 70 милиони евра во буџетот

Бесими: Дополнителни 70 милиони евра во буџетот

Концептот на даночната реформа се заснова на праведност, односно проширување на даночната основа преку ревидирање на даночните ослободувања и повластените стапки и борба против сивата економија.

Ковачевски: Државата ќе ги покрие долговите за струја кај институциите кои имаат објективни причини за тоа

Ковачевски: Државата ќе ги покрие долговите за струја кај институциите кои имаат објективни причини за тоа

Премиерот Димитар Ковачевски денеска изјави дека државата ќе мора да ги покрие долговите за електрична енергија на оние клучни институции кои имале објективни причини за такво нешто, но не и на оние институции кај кои не постојат вакви причини.

Нови цени на горивата од полноќ

Нови цени на горивата од полноќ

Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95, се намалува за 1,50 ден/лит, во однос на малопродажната цена утврдена со одлуката за утврдување на највисоки малопродажни цени на нафтените деривати и горива за транспорт од 01.12.2022 година и со тоа малопродажната цена...

Бислимоски: Домаќинствата со просечна заштеда од 16,32 проценти, блок тарифите даваат ефекти

Бислимоски: Домаќинствата со просечна заштеда од 16,32 проценти, блок тарифите даваат ефекти

Домаќинствата за 16,32 проценти ја намалиле потрошувачката на електрична енергија во скапа (висока) тарифа откако се воведени блок тарифите, покажуваат анализите на Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија.

Ковачевски:Со новиот предлог Буџет за 2023. обезбедуваме сигурност, стабилност и економски раст

Претседателот на Владата Димитар Ковачевски денеска на заедничка прес-конференција со министерот за финансии Фатмир Бесими го презентираа предлог Буџетот за 2023 година, соопштуваат од Владата.

Договор за грант од ЕУ за кофинансирање на проект на СБ за модернизација на земјоделството

Договор за грант од ЕУ за кофинансирање на проект на СБ за модернизација на земјоделството

Македонија добива четири милиони евра грант од ЕУ за кофинансирање на Проектот за модернизација на земјоделството на Светска банка во вредност од 46 милиони евра.

Бесими: Нема нови даноци и зголемување на стапките, туку проширување на даночната база

Бесими: Нема нови даноци и зголемување на стапките, туку проширување на даночната база

Министерот за финансии Фатмир Бесими интервју за телевизија „Сител“ рече дека Владата презентирала три ставки од Концептот на даночната реформа и тоа данокот на добивка, данокот на личен доход и данокот на додадена вредност.

Девизните резерви во октомври 3,75 милијарди евра

Девизните резерви во октомври 3,75 милијарди евра

Девизните резрви на крајот на октомври годинава изнесувале 3.752,6 милиони евра, соопшти Народна банка.

Последни вести

Заман Македонија

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - СИТЕ ПРАВА ЗАДРЖАНИ.
Забрането е преземање на содржина без претходна дозвола на редакцијата.