Намален бројот на работници во индустријата

Намален бројот на работници во индустријата

Бројот на работниците во индустријата во периодот јануари – октомври 2022 година е намален за 1,3 отсто во однос на истиот период лани, додека во октомври 2022 година во однос на октомври 2021 бележи зголемување од 0,3 проценти.

Бислимоски: Од четврток јавните комунални водоводни претпријатија ќе добијат пониска цена за струја

Бислимоски: Од четврток јавните комунални водоводни претпријатија ќе добијат пониска цена за струја

Од четврток јавните комунални водоводни претпријатија ќе добијат поевтина цена на електрична енергија која ќе им биде обезбедена преку „ЕСМ продажба“ и ќе им помогне на овие комунални претпријатија да ја подобрат ликвидноста, посочи Марко Бислимоски, претседател на Регулаторната комисија...

Во тек е етапната исплата на ноемвриските пензии

Во тек е етапната исплата на ноемвриските пензии

Министерството за труд и социјална политика соопшти дека денеска почнува етапната исплата на пензиите за месец ноември.

Месна индустрија: Производите ќе поевтинат за 10% ако се укинат давачките на увозните суровини

Месна индустрија: Производите ќе поевтинат за 10% ако се укинат давачките на увозните суровини

Преработувачите на месо, како одговор на кризата и намалената куповна моќ на потрошувачите, најавуваат акција „Домашни квалитетни евтини месни производи достапни за секој наш граѓанин“.

Поевтинуваат горивата

Поевтинуваат горивата

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 од полноќ се намалуваат за два денара, на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) за 1,50, а на Екстра лесното масло за домаќинство за еден денар по литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика...

Бесими: ЕБОР продолжува со силната поддршка за реализација на капиталните инвестиции

Бесими: ЕБОР продолжува со силната поддршка за реализација на капиталните инвестиции

Реализацијата на проектите, како и продолжување на соработката помеѓу Владата и Европската банка за обнова и развој (ЕБОР), беа тема на денешната средба на министерот за финансии Фатмир Бесими со директорот на ЕБОР за Западен Балкан, Матео Колангели и шефот...

Ковачевски: Први сме во регионот во енергетска трансформација, можеме да станеме зелен центар на Европа

Ковачевски: Први сме во регионот во енергетска трансформација, можеме да станеме зелен центар на Европа

Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски вечерва од трибината во Штип порача дека неговата енергетска визија е нашата држава да биде европски шампион за производство на енергија од нашето македонско сонце.

Бислимовски: Сметките за парно доцнат поради тендер

Бислимовски: Сметките за парно доцнат поради тендер

Марко Бислимовски, претседателот на Регулаторната комисија за енергетика, во емисијата „Студио 10“ рече дека октомвриските сметки за парно греење од страна на ЕСМ Снабдување со топлина се уште не се доставени до граѓаните поради тендерска постапка.

Последни вести

Заман Македонија

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - СИТЕ ПРАВА ЗАДРЖАНИ.
Забрането е преземање на содржина без претходна дозвола на редакцијата.