РКЕ: Обврската за испорака на парно е до издавање лиценца на нов вршител на дејноста

РКЕ: Обврската за испорака на парно е до издавање лиценца на нов вршител на дејноста

Обврската за вршење јавна дејност регулирано производство на топлинска енергија престанува со денот на издавање на лиценца, во случајов нов вршител на дејноста, велат од Регулаторната комисија за енергетика РКЕ, откако БЕГ дистрибуција денеска соопшти дека нема обврска да продолжи...

Зголемена е побарувачката на плински уреди

Зголемена е побарувачката на плински уреди

Поскапувањето на струјата и најавите за рестрикции во текот на зимата ги принудија граѓаните да размислуваат за заштеда на енергија, но и да се снабдат со алтернативна опрема за готвење главно со плински боци.

Бесими: Новиот закон за буџети – реформа за поголема отчетност, дигитализација и подобро долгорочно планирање

Бесими: Новиот закон за буџети – реформа за поголема отчетност, дигитализација и подобро долгорочно планирање

Вчерашниот ден измина, утрешниот допрва доаѓа, го имаме само денес – да започнеме. Со мудрите зборови на нашата хуманитарка Мајка Тереза, која остави длабока трага во историјата, ја започнувам оваа колумна посветена на коренити реформи во јавните финансии. Можам да...

Продолжува дебатата за кризна состојба во енергетиката

Продолжува дебатата за кризна состојба во енергетиката

Дебатата во собраниската Комисија за одбрана и безбедност за кризна состојба во енергетиката, според најавите, треба да продолжи. Тоа ќе биде трет ден расправа во матичната комисија, а по нејзиното завршување на пленарна седница ќе може да се гласа да...

Бизнисот незадоволен од најавените тарифи за фирмите

Бизнисот незадоволен од најавените тарифи за фирмите

Блок-тарифите за потрошената струја во фирмите кои би се пресметувале по принципот – кој повеќе троши, повеќе плаќа, нема да биде од никаква корист ниту за компаниите, ниту пак за економијата.

Цената на дизелот се намалува за 2 денари, бензинот останува ист

Цената на дизелот се намалува за 2 денари, бензинот останува ист

Одлука за утврдување на највисоки малопродажни цени на нафтените деривати и горива за транспорт.

Охридските хотели затвораат, струјата им е поскапа од кафето

Охридските хотели затвораат, струјата им е поскапа од кафето

Поголем дел од хотелите покрај Охридското езеро се подготвуваат да стават клуч на врата на почетокот на ноември. Некои тоа ќе го сторат уште следниот месец.

Поевтинува дизелот и Екстра лесното масло за домаќинство

Поевтинува дизелот и Екстра лесното масло за домаќинство

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,38% во однос на одлуката од 16.09.2022 година.

Последни вести

Заман Македонија

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - СИТЕ ПРАВА ЗАДРЖАНИ.
Забрането е преземање на содржина без претходна дозвола на редакцијата.

Заман Македонија