Стабилно е производството на струја во РЕК Битола

Стабилно е производството на струја во РЕК Битола

Стабилно е производството на струја во РЕК Битола откако доцна синоќа изби пожар на еден од изолаторите на надворешниот трансформатор на третиот Блок, соопштија од ЕСМ.

Бектеши: Со стратегија се развива женското претприемништво, расадникот во тетовско Прељубиште е одличен пример

Бектеши: Со стратегија се развива женското претприемништво, расадникот во тетовско Прељубиште е одличен пример

Министерот за економија Крешник Бектеши беше во посета на расадникот на компанијата „Еуропеан плантс“ во тетовско Прељубиште, која е холандска инвестиција, а по повод денот на претприемништвото кое се одбележува во Кралството Холандија. Оваа компанија е управувана од жена и...

Енергетската криза удар врз работодавачите, велат дека не е време за раст на минималната плата

Енергетската криза удар врз работодавачите, велат дека не е време за раст на минималната плата

Доколку се случи енергетската криза и одредени рестрикции тоа длабоко ќе го погоди бизнис секторот, оценуваат од Организацијата на работодавачи од каде се надеваат дека Владата ќе ги преземе сите мерки да не дојде до тоа. Исто така работодавачите се...

Бројот на исплатени штети зголемен за 15 проценти, осигуреници наплатиле 31,5 милиони евра

Бројот на исплатени штети зголемен за 15 проценти, осигуреници наплатиле 31,5 милиони евра

Осигурителните компании исплатиле 35.163 штети за неживотно осигурување во првите шест месеци годинава, а од тоа осигурениците наплатиле 31,5 милиони евра односно 20 отсто повеќе од лани. Најголем раст на број на исплатени штети има кај приватно здравствено осигурување и...

Бесими: Предлог-буџетот за 2022 развоен со зголемени капитални расходи

Бесими: Предлог-буџетот за 2022 развоен со зголемени капитални расходи

Предлог-буџетот за 2022 година е развоен со зголемени капитални расходи за 27 проценти во однос на лани. Намалени се непродуктивните трошоци, а планирана е редовна исплата на платите, пензиите и социјалните трансфери. Зголемени плати ќе има во здравството, образованието, културата,

Регулаторна го објави новиот ценовник

Регулаторна го објави новиот ценовник

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98, се зголемуваат за 0,50 денари/литар, во однос на малопродажните цени утврдени со одлуката за утврдување на највисоки малопродажни цени на нафтените деривати и горива за транспорт од 25.10.2021 година и со...

Алкалоид со добивка ги заврши првите три квартали од 2021

Алкалоид со добивка ги заврши првите три квартали од 2021

Фармацевтската компанија „Алкалоид“ АД Скопје со инвестиции во вредност од над 850 милиони евра, со 178 нови вработувања во земјава и со консолидирана добивка од 17% во периодот јануари – септември 2021 година.

Се намалува индустриското производство во Македонија

Се намалува индустриското производство во Македонија

Се намалува индустриското производство. Државниот завод за статистика објави дека во периодот од септември лани до истиот месец годинава работата во индустријата е во пад од цели осум отсто.

Последни вести

Заман Македонија

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - СИТЕ ПРАВА ЗАДРЖАНИ.
Забрането е преземање на содржина без претходна дозвола на редакцијата.

Заман Македонија