Укинато ограничувањето на бројот на гости на една маса во угостителските објекти, се дозволува и поголема исполнетост

Укинато ограничувањето на бројот на гости на една маса во угостителските објекти, се дозволува и поголема исполнетост

Владата на Република Северна Македонија на денешната редовна 113-та седница, меѓу другото, согласно моменталната епидемиолошка состојба во државата, усвои измени и дополнувања на ковид протоколите за работата на угостителските објекти (кафетерии и објекти за исхрана).

Повторно поскапуваат горивата, Регулаторна го објави новиот ценовник

Повторно поскапуваат горивата, Регулаторна го објави новиот ценовник

Со одлука на Регулаторната комисија за енергетика малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98, на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-ЕV) и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1), се зголемуваат за 1,00 ден/литар, во однос на малопродажните цени утврдени со одлуката...

Онлајн трговијата урива рекорди во Македонија

Онлајн трговијата урива рекорди во Македонија

Граѓаните на Македонија се помалку плаќаат во кеш. Како потврда на овој тренд може да се искористат податоците на Народната банка кои покажуваат дека во првите шест месеци од годинава за дури 60 отсто е повисока вредноста на трансакциите споредена...

Бислимовски тврди, струјата нема да поскапи за 50%

Бислимовски тврди, струјата нема да поскапи за 50%

Властите и регулаторот не се согласуваат со тврдењата на експертите дека од јануари цената на струјата за домаќинствата ќе расте. Претседателот на Регулаторната комисија за енергетика, Марко Бислимовски, прогнозите на енергетичарите ги оквалификува како ширење на паника која ја пренесуваат...

Нов скок на цената на нафтените деривати

Нов скок на цената на нафтените деривати

Нафтените деривати од полноќ поскапуваат од два до два ипол денари, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика.

УЈП: 5.713 обврзници немаат исплатено плати на 14.829 вработени

УЈП: 5.713 обврзници немаат исплатено плати на 14.829 вработени

Годинава, заклучно со 4 октомври, 5.713 обврзници немаат исплатено плати на вкупно 14.829 вработени, информира директорката на Управата за јавни приходи (УЈП), Сања Лукаревска.

Трошоците на живот зголемени за 3,7, а цените на мало за 5,6 отсто

Трошоците на живот зголемени за 3,7, а цените на мало за 5,6 отсто

Трошоците на животот во септември годинава, во однос на септември лани бележат зголемување од 3,7 отсто, а цените на мало од 5,6 проценти.

Цената на недвижностите во Охрид зголемена за 20 до 30 проценти

Цената на недвижностите во Охрид зголемена за 20 до 30 проценти

Поскапеа становите во Охрид. Иако за 20 до 30 проценти пораснаа цените сепак има зголемена побарувачка за купување недвижности.

Последни вести

Заман Македонија

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - СИТЕ ПРАВА ЗАДРЖАНИ.
Забрането е преземање на содржина без претходна дозвола на редакцијата.

Заман Македонија