Бислимоски: Засега нема причини за корекции на цената на електричната енергија

Бислимоски: Засега нема причини за корекции на цената на електричната енергија

Претседателот на Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) Марко Бислимоски за МИА вели дека не гледа причина за поскапување на електричната енергија за домаќинствата иако цената на светските берзи се зголеми на 140 до 150 евра за мегават...

Поскапуваат горивата, објавен новиот ценовник

Поскапуваат горивата, објавен новиот ценовник

Малопродажните цени на бензините еуросупер 95 и еуросупер 98 се зголемуваат за 1,5 денар, додека на еуродизелот за два денара, соопшти денеска Регулаторната комисија за енергетика.

Заев: Земјоделците ќе добијат дополнителни три денари субвенции за арпата

Заев: Земјоделците ќе добијат дополнителни три денари субвенции за арпата

Премиерот Зоран Заев денеска најави дека од КОВИД-програмата, проектирана во јуни, земјоделците ќе добијат дополнителни три денари субвенции за оризовата арпа.

Преку мобилен интернет користат 1 398 860 претплатници

Преку мобилен интернет користат 1 398 860 претплатници

Бројот на активни претплатници во мобилна телефонија во вториот квартал годинава изнесува 1.867.694, а реализирани 1.523.126.310 минути разговор. Резиденцијални при пејд претплатници се 725.868, а пост пејд 892.456. Дел од вкупната бројка се и 249.370 деловни постпејд претплатници.

Бочварски: Владата вложува во реконструкција и изградба на современи и безбедни патишта

Бочварски: Владата вложува во реконструкција и изградба на современи и безбедни патишта

Владата на Република Северна Македонија вложува во реконструкција и изградба на современи и безбедни патишта кои го променија изгледот на Истокот.

Еколошко-пријателски градежен материјал од индустриски отпад

Еколошко-пријателски градежен материјал од индустриски отпад

Отпадот од топеното железо и струготините ќе се употребува за изработка на асфалтни мешавини и за бетонски постројки.

Земјоделскиот институт во Кочани претстави производство на семенски материјал отпорен на климатски промени

Земјоделскиот институт во Кочани претстави производство на семенски материјал отпорен на климатски промени

Земјоделскиот институт при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј’’ од Скопје на полињата во кругот опитното одделение во Кочани денеска го претстави производството на семенски материјал со поголема отпорност на климатските промени.

Секое трето домаќинство во државава не може да си го стопли домот во зима

Секое трето домаќинство во државава не може да си го стопли домот во зима

Македонија е на врвот во Европа по бројот на граѓани кои што во зимата живеат во студ.

Последни вести

Заман Македонија

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - СИТЕ ПРАВА ЗАДРЖАНИ.
Забрането е преземање на содржина без претходна дозвола на редакцијата.

Заман Македонија