Нова американска инвестиција во Кривогаштани, најавени 300 вработувања

Нова американска инвестиција во Кривогаштани, најавени 300 вработувања

Нова американска браунфилд инвестиција од областа на медицинската индустрија во општина Кривогаштани беше најавена денеска.

Во февруари 82,8 отсто од потрошената струја била од домашно производство

Во февруари 82,8 отсто од потрошената струја била од домашно производство

Во Македонија во февруари годинава се потроешени 715.195 МWh електрична енергија, 37.992 мил. нм3 природен гас, 519 411 тони јаглен и 68.691 тони нафтени продукти, соопшти Државниот завод за статистика.

Просечната плата во февруари 22.347 денари

Просечната плата во февруари 22.347 денари

Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во февруари годинава изнесува 22.347 денари, објави Државниот завод за статистика.

АД ЕЛЕМ подготвен за втората фаза од Ветерен парк „Богданци“

АД ЕЛЕМ подготвен за втората фаза од Ветерен парк „Богданци“

Ветерниот парк „Богданци“ за генералниот директор на АД ЕЛЕМ, Христијан Мицкоски е најисплатливата инвестиција досега, а компанијата веќе е подготвена за реализација на втората фаза од проектот.

Во Македонија лани произведени 376 килограми комунален отпад по жител

Во Македонија лани произведени 376 килограми комунален отпад по жител

Годишното количество на создаден комунален отпад во Македонија по жител во 2016 година изнесува 376 килограми, што е за 1,1 процент помалку отколку во 2015 година, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика.

Саем за вработување „Контакт 2017“

Саем за вработување „Контакт 2017“

Во организација на Студентските парламенти на ФИНКИ и ФЕИТ денеска во Скопје ќе се одржи Саемот за вработување и пракса „Контакт 2017’.

Нов Кориснички енерго центар на ЕВН Македонија во Битола

Нов Кориснички енерго центар на ЕВН Македонија во Битола

ЕВН Македонија го отвори новиот Кориснички енерго центар во Битола за корисниците во овој реон.

Боинг отпушта стотици инженери

Боинг отпушта стотици инженери

Американскиот произвoдител на авиони Боинг ќе укине стотици работни места за инженери за цивилна авијација поради успорувањето на продажбата, изјави порпаролот на компанијата, Даг Алдер.

Последни вести

Заман Македонија

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - СИТЕ ПРАВА ЗАДРЖАНИ.
Забрането е преземање на содржина без претходна дозвола на редакцијата.

Заман Македонија