Зголемен индикаторот на доверба во трговијата на мало

Зголемен индикаторот на доверба во трговијата на мало

Индикаторот на доверба во трговијата на мало во првото тримесечје од годинава е зголемен за 0,2 процентни поени во однос на претходното тримесечје и за 1,1 процентен поен во однос на истото тримесечје од 2016 година, оценуваат раководителите на деловните...

Во февруари издадени 363 одобренија за градба, најмногу за згради

Во февруари издадени 363 одобренија за градба, најмногу за згради

Во февруари годинава се издадени 363 одобренија за градење со кои се предвидува изградба на 705 објекти со вкупна корисна површина од 72.177 метри квадратни со предвидена вредност од 6.369.524 илјади денари.

Македонскиот туристички потенцијал на Саем за туризам во Тирана

Македонскиот туристички потенцијал на Саем за туризам во Тирана

Македонската Агенција за промоција и поддршка на туризмот (АППТ) ја претстави туристичката понуда на Македонија пред 73 изложувачи и гости на првиот меѓународен саем за туризам Mediteranian tourism fair ( MTF), што се одржа викендов во Тирана.

Цените во март повисоки за 2,5, трошоците на живот за 0,6 проценти

Цените во март повисоки за 2,5, трошоците на живот за 0,6 проценти

Трошоците на животот во март годинава, во споредба со март 2016 година, бележат пораст од 0,6 отсто, а индексот на цените на мало пораст за 2,5 отсто, објави Државниот завод за статистика.

Нова германска инвестиција во Македонија

Нова германска инвестиција во Македонија

Дирекцијата за технолошко-индустриските развојни зони денеска ќе најави нова германска инвестиција во Македонија.

Извозот во јануари и февруари поголем за 7,2 проценти

Извозот во јануари и февруари поголем за 7,2 проценти

Во првите два месеца од Македонија се извезени стоки за 7,2 проценти повеќе од тој период лани.

Компаниите за заштита при работа бараат слободен пазар за услугите

Компаниите за заштита при работа бараат слободен пазар за услугите

Не државата, туку компаниите и нивните клиенти да ги дефинираат цените на услугите, бара Групацијата за безбедност и заштита при работа.

Дизелот поевтинува за 1,5 денари

Дизелот поевтинува за 1,5 денари

Дизел горивата од ноќеска на полноќ поевтинуваат за 1,5 денари за литар, а цената на бензините останува иста, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ).

Последни вести

Заман Македонија

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - СИТЕ ПРАВА ЗАДРЖАНИ.
Забрането е преземање на содржина без претходна дозвола на редакцијата.

Заман Македонија