Зголемен бројот на работници во индустријата за 0,4 отсто

Зголемен бројот на работници во индустријата за 0,4 отсто

Бројот на работниците во индустријата во февруари годинава во однос на февруари лани и во првите два месеца во однос на јануари и февруари лани е зголемен за 0,4 проценти, објави Државниот завод за статистика.

Намалено индустриското производство

Намалено индустриското производство

Индустриското производство во првите два месеца од годинава во однос на истиот перод лани е намалено за 1,9 проценти.

Прогласени најуспешните 10 жени менаџерки за 2016 година

Прогласени најуспешните 10 жени менаџерки за 2016 година

Агенцијата Марили синоќа го организира 21-от избор на Топ најуспешни жени менаџерки за 2016 година.

Педесетина компании од Македонија и Косово ги разгледуваат можностите за соработка

Педесетина компании од Македонија и Косово ги разгледуваат можностите за соработка

Педесетина микро и мали претпријатија од Македонија и Косово во Скопје ги разгледуваат можностите за меѓусебна соработка.

Пазарџиите бараат инфраструктурно средување на пазарите

Пазарџиите бараат инфраструктурно средување на пазарите

Комората на трговци на зелени пазари која ги застапува зелените пазари денеска побара инфраструктурно средување на просторот прво на Бит Пазар, а потоа и на Зелен пазар и пазарот Буњаковец, кои, како што посочија оттаму, треба да бидат објекти од...

Министерот Амети на дебата во Тирана за заштитеното подрачје Шар Планина - Кораб

Министерот Амети на дебата во Тирана за заштитеното подрачје Шар Планина - Кораб

Министерот за животна средина и просторно планирање Башким Амети денеска во Тирана заедно со неговите колеги од Косово и Албанија учествуваше на тркалезна маса на која се дискутираше за имплементација на заедничката визија за прекуграничното заштитено подрачје Шар Планина - Кораб.

Во јануари 79 отсто од струјата обезбедена од домашни извори

Во јануари 79 отсто од струјата обезбедена од домашни извори

Во Македонија во јануари годинава вкупно се потрошени 914.376 МWh електрична енергија, 54.214 мил. нм3 природен гас, 586 412 тони јаглен и 77 141 тони нафтени продукти, соопшти денеска Државниот завод за статистика.

Просечната плата во јануари 22.750 денари

Просечната плата во јануари 22.750 денари

Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во Македонија во јануари годинава изнесувала 22.750 денари и била за 2,2 отсто поголема во споредба со јануари лани, соопшти денеска Државниот завод за статистика.

Последни вести

Заман Македонија

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - СИТЕ ПРАВА ЗАДРЖАНИ.
Забрането е преземање на содржина без претходна дозвола на редакцијата.

Заман Македонија