ЕКСКЛУЗИВНО ИНТЕРВЈУ | Мила Царовска: Растот во буџетот е наменет главно за социјалните бенефиции, создавање на нови работни места и отворање повеќе градинки

Министерката за труд и социјална политика Мила Царовска во интервју за ЗАМАН Македонија говореше во врска со проектите на министерството и реформите кои се клучни за граѓаните, како што е измената на законот за трето дете и детскиот додаток. Инаку, Министерството за труд и социјална политика е прво министерство кое започна со процесот на реформи.

Османи: Преспанскиот Договор носи поголема етничка инклузивност

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи, кој е во посета на Брисел за средба со комесарот Хан и земјите членки на ЕУ, во разговор за МИА вели дека Преспанскиот Договор носи поголема етничка инклузивност и дека членството во НАТО е најважното етничко прашање за албанската заедница.

ЕКСКЛУЗИВНО ИНТЕРВЈУ | Градоначалникот на Свети Николе Велковски: Се трудиме да ја намалиме бројката на невработени лица...

Градоначалникот на Свети Николе Сашо Велковски изјави дека се превземаат мерки за да се намали бројот на невработените лица. Имено. тој во своето интервју за ЗАМАН додаде дека младите се најголемиот приоритет во неговата работа и нагласи дека ќе бидат спроведени голем број проекти со кои ќе се намали невработеноста и ќе се спречи миграцијата на младите.

Најголемата шанса за членство во НАТО Македонија ја имаше на самитот во Букурешт во 2008 година. Но, поради ветото на Грција, нашата земја остана надвор од Алијансата. Македонија, доколку го реши спорот со името до самитот во Јули, има големи шанси да добие покана за полноправно членство. Сите технички услови за членството се исполнети, сега се очекува само решението на спорот со Грција. Доколку не се реши овој спор, Македонија ќе треба да изнајде друг модел. На оваа тема ја имаме поддршката од највлијателните европски земји, како и од САД. Ова го потврдуваат средбите со највисоките преставници на овие земји.

На сите овие теми имавме можност да разговараме со Националниот координатот за НАТО интеграции Стево Пендаровски, кој не почести со неговата посета во нашата редакција.

Ексклузивно интервју со амбасадорот на Франција Тимоние: Патот кон ЕУ минува преку работата на Собранието

Весникот ЗАМАН Македонија ја имаше честта да направи ексклузивно интервју со амбасадорот на Република Франција во Македонија, неговата екселенција г-дин Кристијан Тимоние. Тој, меѓу другото ја изрази својата поддршка во врска со решавањето на спорот со името и нагласи дека реформите предвидени со планот 3-6-9 имаат позитивен придонес на патот кон ЕУ. Амбасадорот го коментираше и законот за јазиците. Според него, тоа е чекор кој ќе придонесе за развојот на демократијата во земјава.

ЕКСКЛУЗИВНО ИНТЕРВЈУ | Петар Арсовски: Конечното решение ќе биде „Северна Македонија“ или „Горна Македонија“

Политичкиот аналитичар Петар Арсовски во ексклузивното интервју за ЗАМАН Македонија ги прокоментира последните настани кои се случија во врска со преговорите за името.

Please publish modules in offcanvas position.