Хан за МИА: Уверен сум дека ЕУ ќе одобри старт на преговори пред летото

Еврокомесарот Јоханес Хан во интервју за МИА изрази силно уверување дека земјите членки на ЕУ пред летото ќе одобрат почеток на преговори со Северна Македонија и го поздравува „впечатливиот“ реформски напредок во земјата, јавува дописничката на МИА од Брисел.

Хан...

Интервју | Францускиот Амбасадор Тимоние: Успешните претседателски избори ќе ги забрзаат ЕУ интеграциите

Интервју | Францускиот Амбасадор Тимоние: Успешните претседателски избори ќе ги забрзаат ЕУ интеграциите

Северна Македонија, која се наоѓа на историска раскрсница, во недела оди на вториот круг од претседателските избори. Францускиот Амбасадор Кристијан Тимоние во интервју за ЗАМАН Македонија го оцени патот на Северна Макдонија кон ЕУ и НАТО интеграциите.

Хан: Добив уверување од Мицкоски дека нема да има бојкот на изборите

Хан: Добив уверување од Мицкоски дека нема да има бојкот на изборите

Еврокомесарот Хан во интервју со дописничката на МИА од Брисел ги појаснува дилемите околу неговата изјава за почеток на преговори за Северна Македонија со ЕУ во јуни. Тој нагласува дека добил силни уверувања од лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски дека...

Пендаровски за МИА: Нема да барам поголеми надлежности за претседателот, но ќе се спротивставам на обидите за намалување на постојните

Пендаровски за МИА: Нема да барам поголеми надлежности за претседателот, но ќе се спротивставам на обидите за намалување на постојните

  Речиси е сигурно дека ќе има втор круг претседателски избори бидејќи праговите поставени за евентуална победа во првиот се нереално поставени, вели во интервју за МИА, претседателскиот кандидат Стево Пендаровски.

Силјановска-Давкова за МИА: Новото име е правен факт, ако бидам претседател ќе потпишувам

Силјановска-Давкова за МИА: Новото име е правен факт, ако бидам претседател ќе потпишувам

Поголема проактивност во вршењето на функцијата, доколку биде избрана за претседател на државата, најавува кандидатката Гордана Силјановска-Давкова, која ја има поддршката од опозициската ВМРО-ДПМНЕ, во интервју за МИА.

Река: Ќе се залагам за една република за сите, во која ќе владее законот, а не поединецот

Река: Ќе се залагам за една република за сите, во која ќе владее законот, а не поединецот

Ќе се залагам за една република за сите, во која ќе владее законот, а не поединецот. Мислам дека овој концепт ќе биде привлечен за сите граѓани, без разлика на националноста, затоа што јас предлагам универзални вредности што досега недостасуваа во...

Ексклузивно интервју на Алексис Ципрас за МИА: Грција и Северна Македонија мора да бидат партнери и сојузници

Ексклузивно интервју на Алексис Ципрас за МИА: Грција и Северна Македонија мора да бидат партнери и сојузници

Во пресрет на утрешната посета на Скопје, првпат во интервју за медиум од Северна Македонија, премиерот на Грција, Алексис Ципрас за МИА ги отвора картите за претстојните разговори со неговиот колега Зоран Заев и делегациите од двете земји и идните...

ЕКСКЛУЗИВНО ИНТЕРВЈУ | ДРАГАН ТЕВДОВСКИ: ЕКОНОМСКИОТ РАСТ ЌЕ ЗАБРЗА, 2019 Е ГОДИНА ЗА ЕКОНОМСКИ РЕЗУЛТАТИ

ЕКСКЛУЗИВНО ИНТЕРВЈУ | ДРАГАН ТЕВДОВСКИ: ЕКОНОМСКИОТ РАСТ ЌЕ ЗАБРЗА, 2019 Е ГОДИНА ЗА ЕКОНОМСКИ РЕЗУЛТАТИ

Просечната плата годинава забележа раст од 5,7%, додека порано растеше 1% или 2%

Последни вести

Заман Македонија

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - СИТЕ ПРАВА ЗАДРЖАНИ.
Забрането е преземање на содржина без претходна дозвола на редакцијата.