ЕКСКЛУЗИВНО ИНТЕРВЈУ | Мила Царовска: Растот во буџетот е наменет главно за социјалните бенефиции, создавање на нови работни места и отворање повеќе градинки

Министерката за труд и социјална политика Мила Царовска во интервју за ЗАМАН Македонија говореше во врска со проектите на министерството и реформите кои се клучни за граѓаните, како што е измената на законот за трето дете и детскиот додаток. Инаку,

Османи: Преспанскиот Договор носи поголема етничка инклузивност

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи, кој е во посета на Брисел за средба со комесарот Хан и земјите членки на ЕУ, во разговор за МИА вели дека Преспанскиот Договор носи поголема етничка инклузивност и дека членството во НАТО е...

ЕКСКЛУЗИВНО ИНТЕРВЈУ | Градоначалникот на Свети Николе Велковски: Се трудиме да ја намалиме бројката на невработени лица...

Градоначалникот на Свети Николе Сашо Велковски изјави дека се превземаат мерки за да се намали бројот на невработените лица. Имено. тој во своето интервју за ЗАМАН додаде дека младите се најголемиот приоритет во неговата работа и нагласи дека ќе бидат...

Најголемата шанса за членство во НАТО Македонија ја имаше на самитот во Букурешт во 2008 година. Но, поради ветото на Грција, нашата земја остана надвор од Алијансата. Македонија, доколку го реши спорот со името до самитот во Јули, има големи шанси...

Ексклузивно интервју со амбасадорот на Франција Тимоние: Патот кон ЕУ минува преку работата на Собранието

Весникот ЗАМАН Македонија ја имаше честта да направи ексклузивно интервју со амбасадорот на Република Франција во Македонија, неговата екселенција г-дин Кристијан Тимоние. Тој, меѓу другото ја изрази својата поддршка во врска со решавањето на спорот со името и нагласи дека...

ЕКСКЛУЗИВНО ИНТЕРВЈУ | Петар Арсовски: Конечното решение ќе биде „Северна Македонија“ или „Горна Македонија“

Политичкиот аналитичар Петар Арсовски во ексклузивното интервју за ЗАМАН Македонија ги прокоментира последните настани кои се случија во врска со преговорите за името.

Please publish modules in offcanvas position.