Спринтерот поради кој Болт го загуби деветтото олимписко злато, повторно падна на допинг

Спринтерот поради кој Болт го загуби деветтото олимписко злато, повторно падна на допинг

Спринтерот од Јамајка, Неста Картер, по вторпат во кариерата беше позитивен на допинг и може да биде суспендиран доживотно.

Борел: Северна Македонија и нејзините граѓани заслужуваат европска иднина

Борел: Северна Македонија и нејзините граѓани заслужуваат европска иднина

„Треба да ја одржиме првата меѓувладина конференција што е можно поскоро. Северна Македонија и нејзините граѓани заслужуваат да напредуваат на патот кон ЕУ“, напиша на Твитер високиот претставник на ЕУ за надворешна и безбедносна политика и потпретседател на Европската комисија,

Златен медал за каратистот Недев на Европското првенство во Полска

Златен медал за каратистот Недев на Европското првенство во Полска

Најдобриот македонски каратист Дејан Недев го освои златниот медал во кати на Европското првенство во карате во сениорска конкуренција, чиј домаќин беше полскиот град Катовице.

Сакеларопулу – Пендаровски: Договорот од Преспа е клучен во односите меѓу Северна Македонија и Грција

Сакеларопулу – Пендаровски: Договорот од Преспа е клучен во односите меѓу Северна Македонија и Грција

Договорот од Преспа, неговата целосна и доследна имплементација, можностите за продлабочување на билатералната соработка беа темите на кои се осврнаа претседателите на Северна Македонија и на Грција Стево Пенадровски и Катерина Сакеларопулу во Претседателската палата во Атина.

Македонските фудбалерки до 17 години со триумф над Молдавија ги завршија квалификациите за Елитната фаза

Македонските фудбалерки до 17 години со триумф над Молдавија ги завршија квалификациите за Елитната фаза

Македонската репрезентација составена од фудбалерки до 17 години забележа убедлива победа со 4:0 над Молдавија во последното коло од квалификацискиот турнир во Естонија.

Промена на конфигурациајата, причина за падот на услугите на Фејсбук

Промена на конфигурациајата, причина за падот на услугите на Фејсбук

Фејсбук соопшти дека неговите услуги делумно се враќаат на интернет по шестчасовен прекин што ја запре комуникацијата за милијарди корисници, вклучувајќи ги и апликациите на социјалниот медиум, Инстаграм, Месинџер и Ватсап. Фејсбук соопшти дека „услугите се враќаат на интернет“, но...

Од 1 декември се забранува употребата на пластичните ќеси

Од 1 декември се забранува употребата на пластичните ќеси

Од 1 декември ќе стапи на сила забраната за пластични кеси. Сепак, биоразградливите ќеси и натаму ќе се продаваат во продавница, но по нова цена – од 15 денари. Сумата која ќе биде собрана ќе се префлува во специјален фонд...

Почетокот на есента го зголеми бројот на болни од сезонски грип

Почетокот на есента го зголеми бројот на болни од сезонски грип

Временските промени го зголемија бројот на деца погодени од сезонскиот грип. Лекарите, сепак, велат дека бројот на заболени не е како пред пандемијата, кога во овој период од годината, бројот на болни деца беше многу поголем, а многу завршуваа и...

Последни вести

Заман Македонија

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - СИТЕ ПРАВА ЗАДРЖАНИ.
Забрането е преземање на содржина без претходна дозвола на редакцијата.

Заман Македонија