Литванија победник на Европското кадетско кошаркарско првенство во Скопје

Литванија победник на Европското кадетско кошаркарско првенство во Скопје

Кадетската репрезентацијата на Литванија е нов европски шампион во кошарка. Во големото финале, одиграно синоќа во „Борис Трајковски“ во Скопје, Литванија ја победи Шпанија со 77:68.

ДИК ги објави првичните резултати од изборите во Центар Жупа, Маврово-Ростуше и Тетово

ДИК ги објави првичните резултати од изборите во Центар Жупа, Маврово-Ростуше и Тетово

Државната изборна комисија вечерва ги соопшти првичните резултати од изборите за градоначалник на Центар Жупа и на Маврово-Ростуше и за членови на Советот на Општина Тетово.

Каземиро потпиша за Манчестер јунајтед

Каземиро потпиша за Манчестер јунајтед

Бразилскиот 30-годишен фудбалски репрезентативец Каземиро го напушти Реал Мадрид, чиј дрес со успех го носеше изминатите години, и потпиша договор со Манчестер јунајтед со важност до 2026 година.

Подготвена новата џиновската ракета на НАСА – еве кога ќе се лансира!

Подготвена новата џиновската ракета на НАСА – еве кога ќе се лансира!

Огромната месечева ракета на НАСА, „Систем за вселенско лансирање“ (Space Launch System) го почна своето бавно, повеќечасовно патување до лансирната рампа денеска додека се подготвува нејзиното прво пробно испраќање на Месечината за нешто помалку од две седмици.

15 причини да ги јадете секој ден

15 причини да ги јадете секој ден

Ако наместо слатки земате зрели смокви – тоа е најпаметното нешто што можете да го направите за себе.

Трајан Гоцевски: Армијата – дипломат од највисок ранг во етаблирањето на Северна Македонија во евроатлантската безбедносна зона

Трајан Гоцевски: Армијата – дипломат од највисок ранг во етаблирањето на Северна Македонија во евроатлантската безбедносна зона

Актуелните случувања во светот во овој период на геополитички тензии и воени конфликти, покажаа колкава е потребата од кредибилна Армија и од членството во НАТО, кои денес претставуваат важен стабилизирачки фактор за Република Северна Македонија, вели во интервју за МИА...

Избори за градоначалник во Маврово и Ростуше и Центар Жупа и за советници во Тетово

Избори за градоначалник во Маврово и Ростуше и Центар Жупа и за советници во Тетово

Во општините Маврово и Ростуше и Центар Жупа денеска се одржуваат повторени избори за градоначалник поради тоа што на претходните избори ја немаше потребната излезност на гласачите, додека во Тетово се одржуваат вонредни избори за советници, откако таму не беше...

Шкупи поразен од Балкани во плејофот за групната фаза во Лигата на Конференции

Шкупи поразен од Балкани во плејофот за групната фаза во Лигата на Конференции

Македонскиот шампион Шкупи доживеа пораз со 1:2 вечерва во првиот натпревар од баражот со Балкани за групната фаза од Конференциската лига на УЕФА.

Последни вести

Заман Македонија

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - СИТЕ ПРАВА ЗАДРЖАНИ.
Забрането е преземање на содржина без претходна дозвола на редакцијата.

Заман Македонија