Првиот ден на Божик – 25 декември, неработен ден за граѓаните од католичка вероисповед

Првиот ден на Божик – 25 декември, неработен ден за граѓаните од католичка вероисповед

Првиот ден на Божик – 25 декември, согласно Законот за празниците на РМ, е неработен ден за граѓаните од католичка вероисповед во Република Северна Македонија, соопшти Министерството за труд и социјална политика.

Северна Македонија и Чешка потпишаа Договор за ремонт на хеликоптери

Северна Македонија и Чешка потпишаа Договор за ремонт на хеликоптери

Министерката за одбрана Славјанка Петровска и амбасадорот на Чешка во Скопје, Јарослав Лудва денеска потпишаa Договор за ремонт на хеликоптери помеѓу владите на двете земји.

Спасовски: Расчистен е случајот за закани за поставени бомби во Кавадарци, денеска поднесуваме кривична пријава

Спасовски: Расчистен е случајот за закани за поставени бомби во Кавадарци, денеска поднесуваме кривична пријава

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски одговарајќи на новинарско прашање во Кавадарци, во однос на најавите за поставени екплозивни направи неколку училишта во Кавадарци, истакна дека целиот случај е расчистен.

Лапорта: За две години ќе имаме поконкурентен состав

Лапорта: За две години ќе имаме поконкурентен состав

Претседателот на Барселона, Жоан Лапорта изјави дека каталонскиот клуб има намера да продолжи да го засилува тимот и да стане поконкурентен тим.

ФИФА, Македонија ја завршува годината на 65 место

ФИФА, Македонија ја завршува годината на 65 место

Македонската фудбалска репрезентација ќе ја заврши годината на 65.место во светот, на најновата ФИФА листа.

Ќе се утврдува одговорност и ќе се изрекуваат санкции за сите оние кои потфрлија во неспроведувањето на Мијалков

Ќе се утврдува одговорност и ќе се изрекуваат санкции за сите оние кои потфрлија во неспроведувањето на Мијалков

„Во врска со постапката за спроведување на Сашо Мијалков од КПД Струга на повторено судење за случајот ,,Титаник 2” ве информираме дека Управата за извршување на санкции ќе ги преземе сите активности кои се во нејзина надлежност и ќе направи...

Лионел Меси ќе го продолжи договорот со Париз Сен Жермен

Лионел Меси ќе го продолжи договорот со Париз Сен Жермен

Лионел Меси стана светски шампион со Аргентина на Мундијалот во Катар, го одигра турнирот на кариерата и на нацијата и ја донесе толку посакуваната „Божица“. 35. годишниот фудбалер ги оствари сите соништа во фудбалот, но сепак ќе има што да...

Признанието Повелба на Република Северна Македонија доделено на Царинската управа

Претседателот Стево Пендаровски, денеска на свечена церемонија го додели признанието Повелба на Република Северна Македонија на Царинската управа.

Последни вести

Заман Македонија

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - СИТЕ ПРАВА ЗАДРЖАНИ.
Забрането е преземање на содржина без претходна дозвола на редакцијата.