Трофејот од Мундијалот Меси им го посвети на навивачите и на Марадона

Трофејот од Мундијалот Меси им го посвети на навивачите и на Марадона

Капитенот на репрезентацијата на Аргентина, Лионел Меси, победата на Светското првенство во Катар им ја посвети на навивачите, но и на Диего Марадона.

Оперативен тим под раководство на БЈБ ќе се справува со хибридните закани

Оперативен тим под раководство на БЈБ ќе се справува со хибридните закани

Советот за координација на безбедносно-разузнавачката заедница по зачестените дојави за бомби во државава вчера на состанок оцени дека безбедносната состојба во земјава е стабилна и донесе одлука да се формира оперативен тим за сајбер безбедност и хибридни закани.

Доделени годишните награди од Град Скопје за најдобрите во спортот

Доделени годишните награди од Град Скопје за најдобрите во спортот

Град Скопје и Сојузот на спортови на Скопје на пригодна свеченост им доделија награди на најуспешните спортисти за 2022 година во сениорска и младинска категорија, како и за најуспешен тренер, најуспешна спортска екипа, најуспешен спортист во категорија на лица со...

Поради неодамнешните закани за бомби: Алити предлага формирање Агенција за сајбер-безбедност

Поради неодамнешните закани за бомби: Алити предлага формирање Агенција за сајбер-безбедност

Министерот за информатичко општество и администрација, Адмирим Алити, смета дека формирањето на Агенцијата за сајбер безбедност ќе и овозможи на државата подобро да се подготви за сајбер напади, какви што се случуваат во последниот период.

Репрезентација од Јужна Америка по десетти пат го освои СП, репрезентациите од Европа имаат 12 победи

Репрезентација од Јужна Америка по десетти пат го освои СП, репрезентациите од Европа имаат 12 победи

Победата на Аргентина на Светското првенство во 2022 година беше десетта за јужноамериканските селекциите во историјата на турнирот.

Ковачевски: Судот да ги објасни одлуките за „Таргет-Тврдина“

Ковачевски: Судот да ги објасни одлуките за „Таргет-Тврдина“

Премиерот Димитар Ковачевски смета дека правосудниот систем во една транспаретна постапка треба да им ги објасни на граѓаните одлуките што ги носи и дополнително да работи на зголемување на довербата. Ковачевски ова го изјави одговарајќи на новинарско прашање во врска...

Хрватска го победи Мароко и ја освои бронзата на Светското првенство 2022

Хрватска го победи Мароко и ја освои бронзата на Светското првенство 2022

Репрезентацијата на Хрватска ја совлада селекцијата на Мароко во натпреварот за 3. место на Светското првенство 2022 година во Катар. Селекцијата на Хрватска победи со резултат 2:1.

Апелација во еден месец, му поништи 20 години затвор на Мијалков

Апелација во еден месец, му поништи 20 години затвор на Мијалков

За неполн месец Апелациските судии му укинаа 20 години затвор на поранешниот шеф на Државната безбедност Сашо Мијалков. Во двата случаи, одлуката ја донесе совет на чие чело е Јани Нича.

Последни вести

Заман Македонија

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - СИТЕ ПРАВА ЗАДРЖАНИ.
Забрането е преземање на содржина без претходна дозвола на редакцијата.