ДИК: Граѓаните да извршат увид во своите податоци во Избирачкиот список

Согласно Изборниот законик, на секои шест месеци Државната изборна комисија јавно ги повикува граѓаните да извршат увид во своите податоци во Избирачкиот список, и доколку сметаат дека е потребно, да побараат измена.

Ковачевски-Курти: Скопје го поздравува ЕУ предлогот за нормализирање на односите меѓу Приштина и Белград

Ковачевски-Курти: Скопје го поздравува ЕУ предлогот за нормализирање на односите меѓу Приштина и Белград

Премиерот Димитар Ковачевски, денеска, на маргините на Економскиот форум кој се одржува во Скопје, имаше средба со косовскиот премиер, Албин Курти. На средбата се дискутираше за повеќе теми, меѓу кои за напредокот на взаемната соработка, како и идните чекори за...

Познати сите учесници на Мундобаскет 2023

Познати сите учесници на Мундобаскет 2023

Станаа познати сите 32 земји кои ќе учествуваат на Светското кошаркарско првенство во 2023 година.

Владата донесе одлука за НАТО вежбовни активности за управување со кризи

Владата донесе одлука за НАТО вежбовни активности за управување со кризи

На предлог на Министерството за одбрана Владата донесе неколку одлуки меѓу кои одлука за изведување на НАТО вежбовни активности за управување со кризи.

Везенков МВП на Евролигата во февруари

Везенков МВП на Евролигата во февруари

Кошаркарот на Олимпијакос, Александар Везенков е прогласен за МВП (најкорисен играч) за февруари во Евролигата.

Рекорден број учесници на Меѓународниот турнир во забрзан шах „Алкалоид 2023“

Рекорден број учесници на Меѓународниот турнир во забрзан шах „Алкалоид 2023“

По пауза од три години поради пандемијата на коронавирусот, изминатиот викенд во Скопје се одржа седмото издание на традиционалниот Отворен меѓународен турнир во забрзан шах „Алкалоид 2023“ на кој настапија рекорден број македонски и странски учесници.

Градоначалникот Митовски се сретна со градоначалникот на збратимената општина Банско, Република Бугарија

Градоначалникот Митовски се сретна со градоначалникот на збратимената општина Банско, Република Бугарија

Градоначалникот на Општина Крива Паланка, Сашко Митовски, денеска оствари прва официјална средба со градоначалникот на општина Банско, Република Бугарија, Иван Кадев, на која потпишаа меморандум за меѓусебна соработка.

Дејвид Гир: Европска Куќа во Битола за младите како идни граѓани на ЕУ

Дејвид Гир: Европска Куќа во Битола за младите како идни граѓани на ЕУ

Евроамбасадорот Дејвид Гир и градоначалникот на Битола Тони Коњановски во присуство на министерката во Министерството за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска, денеска потпишаа Меморандум за разбирање за отворање „Куќа на Европа“ во Офицерски дом во Битола.

Последни вести

Заман Македонија

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - СИТЕ ПРАВА ЗАДРЖАНИ.
Забрането е преземање на содржина без претходна дозвола на редакцијата.