Што кога вашето дете не ја изговара правилно буквата “Р“ ?

Што кога вашето дете не ја изговара правилно буквата “Р“ ?

Често, децата имаат проблеми со изговарање на буквата “Р“. Неправилната артикулација е пореметување во говорот која се изговараат поединечни гласови како Р, Л, Ж, З, Ѕ.. Детето може да изговара глас за таа буква, но не со задоволувачки квалитет.

ДИК: 5164 лица се провериле во Избирачкиот список

ДИК: 5164 лица се провериле во Избирачкиот список

Државната изборна комисија (ДИК) соопшти дека заклучно со вчерашниот ден (26.08.2021) вкупно 5164 лица се провериле во избирачкиот список, поднесени се вкупно 11 барања за запишување во избирачкиот список, 12 барање за бришење на податоците од избирачкиот список и четири...

Филипче: Пописот и изборите не да бидат проблематични ако се почитуваатр протоколите

Филипче: Пописот и изборите не да бидат проблематични ако се почитуваатр протоколите

Епидемиолошката состојба ќе биде основа какви мерки ќе има во наредните месеци кога ќе има попис и локални избори, но, ако се почитуваат протоколите нема да има проблеми, оцени министерот за здравство Венко Филипче од Тетово на новинарско прашање дали...

Тројца нови кошаркари во Академија ФМП

Тројца нови кошаркари во Академија ФМП

Нови имиња во македонскиот кошаркарски прволигаш, Навико Академија ФМП за претстојната сезона ќе бидат Филип Бакоч, Недељко Кошанин и Дамјан Миса.

Во 15 ДКП-а ќе бидат поставени базни станици за брзо издавање патни исправи за нашите иселеници

Во 15 ДКП-а ќе бидат поставени базни станици за брзо издавање патни исправи за нашите иселеници

Во 15 наши дипломатско-конзуларни претставништва ќе бидат поставени базни станици со што ќе се олесни и забрза процесот на издавање патни исправи за нашите иселеници.

Атанасов дополнително повикан во македонската А-репрезентација

Атанасов дополнително повикан во македонската А-репрезентација

Фудбалерот од средниот ред на сплитски Хајдук, Јани Атанасов доби повик од селекторот Благоја Милевски да биде дел од А репрезентацијата на Македонија за претстојните квалификациски натпревари за Светското првенство, соопштено е на веб-страницата на ФФМ.

Ричардсон останува во Бостон до 2023 година

Ричардсон останува во Бостон до 2023 година

Џош Ричардсон и Бостон селтикс се согласија на едногодишно продолжување на договорот. Според инсајдерот Шамс Чаранија, Бостон успеа да го обврзи кошаркарот на соработка до 2023 година.

Елмас со гол ја почна новата сезона во Серија А

Елмас со гол ја почна новата сезона во Серија А

Македонскиот репрезентативец Елиф Елмас синоќа се запиша во листата на стрелците во победата на Наполи над Венеција со 2:0. Македонецот кој во игра влезе во 35. минута, голот го постигна во 73. минута.

Последни вести

Заман Македонија

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - СИТЕ ПРАВА ЗАДРЖАНИ.
Забрането е преземање на содржина без претходна дозвола на редакцијата.

Заман Македонија