Македонската фудбалска репрезентација одигра нерешено на гостувањето кај Бугарија

Македонската фудбалска репрезентација одигра нерешено на гостувањето кај Бугарија

Македонската фудбалска репрезентација доцна попладнево во Разград одигра 1:1 против Бугарија во 1. коло од четвртата група Ц-сегмент во Лигата на нации.

Продолжува Стратешкиот дијалог меѓу Северна Македонија и САД

Продолжува Стратешкиот дијалог меѓу Северна Македонија и САД

Во Вашингтон продолжува Стратешкиот дијалог меѓу Северна Македонија и САД во кој досега се одржаа неколку сесии на кои беа отворени теми од интерес за соработка меѓу двете земји.

Петровска се враќа од САД со грант од 40 милиони долари за поддршка на Армијата

Петровска се враќа од САД со грант од 40 милиони долари за поддршка на Армијата

Модернизацијата на Армијата е круцијална и е на вистинскиот пат, а посветеноста на двете Армии за организирање на заеднички вежби и обуки кои се најдобриот начин да достигнеме целосна интероперабилност и континуирана подготвеност ќе се интензивира уште повеќе, беше речено...

Почнува Стратешкиот Дијалог меѓу Северна Македонија и САД

Почнува Стратешкиот Дијалог меѓу Северна Македонија и САД

Делегација на Владата на Северна Македонија, предводена од министерот за надворешни работи, Бујар Османи, заедно со министерката за одбрана, Славјанка Петровска, министерот за економија, Крешник Бектеши и министерката за култура, Бисера Костадиновска Стојчевска, од денес престојува во Вашингтон, каде ќе...

Влада: Се проширува опфатот на корисници на субвенции на земјоделците; Донесени се Фискалната и Стратегијата за управување со јавниот долг; Усвоен Националниот план за енергија и клима

Влада: Се проширува опфатот на корисници на субвенции на земјоделците; Донесени се Фискалната и Стратегијата за управување со јавниот долг; Усвоен Националниот план за енергија и клима

Владата на Република Северна Македонија на денешната 49 седница донесе измени и дополнување на Уредбата за поблиските критериуми за директни плаќања, корисниците на средствата, максималните износи и начинот на директните плаќања за 2022 година од Програмата за финансиска поддршка во...

Претрес во Скопје, приведен дилер на дрога

Претрес во Скопје, приведен дилер на дрога

Денеска (30.05.2022) од страна на полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога оружје и опасни материи во координација со Единицата за недозволена теговија со дрога и оружје при СВР Скопје лишен е од...

Челзи има нови газди, Абрамович се прости од клубот

Челзи има нови газди, Абрамович се прости од клубот

Многу брзо Челзи ќе има нов сопственик, откако клубот објави конечна реализација на договорот за продажба на „сините“ на конзорциумот Тод Боли/Клерлејк Капитал.

Приведен дилер од Куманово, одземени кокаин, марихуана и околу 50.000 денари

Приведен дилер од Куманово, одземени кокаин, марихуана и околу 50.000 денари

Денеска (28.05.2022) во 10.00 часот полициски службеници од Одделението за недозволена трговија со дрога и оружје при СВР Куманово го лишиле од слобода Н.Д. од Куманово.

Последни вести

Заман Македонија

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - СИТЕ ПРАВА ЗАДРЖАНИ.
Забрането е преземање на содржина без претходна дозвола на редакцијата.

Заман Македонија