Македонија во консултација со НАТО по експлозиите во Полска – први коментари на премиерот и МНР

Македонија во консултација со НАТО по експлозиите во Полска – први коментари на премиерот и МНР

И Македонија со први реакции откако светските медиуми објавија дека наводно две руски ракети паднале во Полска при што убија две лица. Први коментари од премиерот и министерот за надворешни работи.

ПСЖ е подготвен да го купи Сон за 80 милиони евра

ПСЖ е подготвен да го купи Сон за 80 милиони евра

Напаѓачот на Тотенхем, Сон Хеунг-Мин може да ја продолжи кариерата во Пари Сен-Жермен. Парижаните се подготвени да платат 80 милиони евра за трансфер на 30-годишниот фудбалер.

Претседателот Пендаровски ја прими европратеничката Гарсија Перез

Претседателот Пендаровски ја прими европратеничката Гарсија Перез

Претседателот Стево Пендаровски ја прими европратеничката и лидерка на Прогресивната алијанса на социјалдемократи во Европскиот Парламент, Ираче Гарсија Перез.

Шортс со 33 поени ја предводеше македонската репрезентација до победа над Данска

Шортс со 33 поени ја предводеше македонската репрезентација до победа над Данска

Македонската кошаркарска репрезентација вечерва ја совлада Данска со 74:71 по продолжение од пет минути. По 40 минути резултатот беше нерешен 64:64.

Османи: Нашата земја е примена како членка на Унијата за Медитеранот

Османи: Нашата земја е примена како членка на Унијата за Медитеранот

Република Северна Македонија стана членка на Унијата за Медитеранот, информираше попладнево министерот за надворешни работи Бујар Османи.

Со 27 милиони денари целосно обновена полициската станица во Гази Баба

Со 27 милиони денари целосно обновена полициската станица во Гази Баба

Со оваа инвестиција од 27 милиони денари не само што обезбедуваме подобри услови за работа на полицијата, туку обезбедуваме и подобри услови за граѓаните кои ги користат услугите на МВР тука, порача премиерот Димитар Ковачевски по извршената обиколка и преглед...

Лишени од слобода криумчари на мигранти

Лишени од слобода криумчари на мигранти

Полициски службеници од Полициска станица Неготино вчера околу 14.30 часот на патот Демир Капија – Неготино, на место викано „Јела“ ги лишиле од слобода С.Ф.(26) од Скопје, кој управувал патничко моторно возило „бмв“ со скопски регистарски ознаки, и А.Ќ.(20) од...

Од 15 ноември задолжителна зимска опрема за возилата

Од 15 ноември задолжителна зимска опрема за возилата

ЗИМСКА ОПРЕМА: Од 15.11.2022 година започнува законската обврска за задолжително поседување на зимска опрема во возилата, без оглед на моменталната временска состојба. Оваа обврска ќе трае до 15.03.2023 година. Повеќе информации може да прочитате на овој линк.

Последни вести

Заман Македонија

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - СИТЕ ПРАВА ЗАДРЖАНИ.
Забрането е преземање на содржина без претходна дозвола на редакцијата.

Заман Македонија