ПМФЛ: Брегалница и Шкендија го отвораат 15. коло

ПМФЛ: Брегалница и Шкендија го отвораат 15. коло

По двонеделна пауза поради завршницата во групната фаза во квалификациите за ЕУРО 2024, овој викенд продолжуваат натпреварите во Првата македонска фудбалска лига (ПМФЛ).

Илиоски ја обедини европската и светската кик бокс титула

Илиоски ја обедини европската и светската кик бокс титула

Македонскиот кик боксер Бобан Илиоски ја освои титулата на Светското првенство кое се одржува во португалскиот град Албуфеира, откако во денешното финале го совлада Нурбек Уришбоев од Узбекистан со убедливи 3-0.

Снегот ја блокираше Македонија, Гостивар-Стража забранет за сите возила

Снегот ја блокираше Македонија, Гостивар-Стража забранет за сите возила

Поради обилни врнежи од снег од 16 часот целосно е затворен за сообраќај патниот правец Гостивар-Стража, соопшти Авто-мото сојузот на Македонија.

Над стотина градоначалници на Годишниот самит на Глобалниот парламент на градоначалници во Скопје

Над стотина градоначалници на Годишниот самит на Глобалниот парламент на градоначалници во Скопје

Над стотина градоначалници и голем број претставници на меѓународни организации учествуваа на Годишниот самит на Глобалниот парламент на градоначалници што денеска се одржа под домаќинство на Градот Скопје, насловен „Моќни, инклузивни и грижливи градови: Обезбедување на демократија и развој со...

Активиран системот за самоуништување на „Спејс Икс“ за да спречи ракетата “Ѕвезден брод“ да скршне од курсот

Активиран системот за самоуништување на „Спејс Икс“ за да спречи ракетата “Ѕвезден брод“ да скршне од курсот

„Спејс Икс“ (SpaceX) денеска соопшти дека биле принудени да го активираат системот за завршување на летот за да се спречи џиновската ракета „Ѕвезден брод“ (Starship), со која беше изгубен контакт на осум минути по лансирањето, да скршне од курсот.

Данска стана 13. селекција што избори учество на Европското првенство 2024

Данска стана 13. селекција што избори учество на Европското првенство 2024

Репрезентацијата на Данска благодарение на победата над Словенија (2:1) се пласираше на Европското фудбалско првенство во 2024 година.

Дебарската каратистка Сара Дука освои бронза на Балканскиот шампионат во Словенија

Дебарската каратистка Сара Дука освои бронза на Балканскиот шампионат во Словенија

Каратистката на дебарскиот карате клуб "Дибра",Сара Дука која е дел од карате репрезентацијата на Република Северна Македонија освои бронзен медал на Балканскиот шампионат што се одржува во Љубљана, Словенија.

Извештај на ЕК: Ограничен напредок во областа на животна средина и климатски промени

Извештај на ЕК: Ограничен напредок во областа на животна средина и климатски промени

Во областа на животна средина и климатски промени Северна Македонија има ограничен напредок, но минатогодишните препораки беа делумно исполнети, констатира Европската комисија (ЕК) во извештајот за напредокот на земјава во 2023 година и охрабрува да се преземат натамошни чекори кон...

Последни вести

Заман Македонија

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - СИТЕ ПРАВА ЗАДРЖАНИ.
Забрането е преземање на содржина без претходна дозвола на редакцијата.