Барселона со кредит од 455 милиони евра ќе ја ублажува финансиската криза

Барселона со кредит од 455 милиони евра ќе ја ублажува финансиската криза

Шпанскиот фудбалски гигант, Барселона која има проблеми со долговите, зеде кредит. Се работи за сума од 455 милиони евра која треба да се врати за 10 години со просечна каматна стапка од 1,98 %.

Од денеска стапија на сила новите превентивни мерки за спречување на пандемијата

Од денеска стапија на сила новите превентивни мерки за спречување на пандемијата

Од денеска стапија на сила новите превентивни мерки за спречување на пандемијата, што Владата синоќа ги усвои по препораките на Комисијата за заразни болести.

Одбележан денот на Армијата, орден за воени заслуги за сите македонски мировници кои беа во мисијата во Авганистан

Безмалку 20 години, македонските мировници му помагаа на народот на Авганистан да живее во постабилно опкружување и сето тоа без ниту една жртва од нашите мировници! За професионалноста на нашите војници, нивната храброст и посветеност многумина беа одликувани со високи...

Амбасадорката Холштајн ја посети „Костал Македонија“ во Охрид

Амбасадорката Холштајн ја посети „Костал Македонија“ во Охрид

„Костал“ како фирма е важна за земјата бидејќи тука не станува збор само за трудово интензивна дејност, туку за производство на производи со поголема додадена вредност, дотолку повеќе што компанијата вработува значителен број работници.

Филиче: Трета доза ќе им се дава на лица имуно-компромитирани

Филиче: Трета доза ќе им се дава на лица имуно-компромитирани

Од Комитетот за имунизација стигна препорака лицата кои се имуно-компромитирани да примат трета доза на вакцина, според препораката на ЦДЦ и здравствените институции во САД, соопшти денеска министерот за здравство Венко Филипче, кој рече дека во текот на неделата ќе...

Стапија во сила новите рестриктивни мерки, за влез на кафулиња треба потврда за вакцинација

Стапија во сила новите рестриктивни мерки, за влез на кафулиња треба потврда за вакцинација

За да влезете на терасите на кафулињата и рестораните од денеска треба да имате потврда за вакцинација. Во повеќето случаи тоа го бараа келнерите, но на влезот немаше редар, како што налагаат здравствените протоколи. На некои од терасите што ги...

Македонија се уште гори, пожарот во општина Сарај никако да се угасне

Македонија се уште гори, пожарот во општина Сарај никако да се угасне

Утрово беа активни седум пожари, а од напладне гори на две локации. Пожарот во селата Раовиќ и Буковиќ во општина Сарај никако да се изгасне. Поради тешко пристапниот терен во гаснењето, се планира да се вклучи и армиски хеликоптер. И...

За една недела аплицирани 49.569 вакцини во државата

За една недела аплицирани 49.569 вакцини во државата

Министерството за здравство информира дека во текот на изминатата недела аплицирани се вкупно 49.569 први дози на вакцини во државата. Забележан е, истакнуваат од МЗ, значително зголемен интерес за вакцинација помеѓу граѓаните.

Последни вести

Заман Македонија

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - СИТЕ ПРАВА ЗАДРЖАНИ.
Забрането е преземање на содржина без претходна дозвола на редакцијата.

Заман Македонија