Османи на средба со црногорскиот министер за надворешни работи Кривокапиќ

Османи на средба со црногорскиот министер за надворешни работи Кривокапиќ

Министерот за надворешни работи Бујар Османи, на маргините на неформалниот состанок на министрите за надворешни работи на земјите членки на НАТО, во Берлин, оствари средба со министерот за надворешни работи на Црна Гора, Ранко Кривокапиќ.

Македонските одбојкарки до 19 години ги дознаа противничките за ЕП

Македонските одбојкарки до 19 години ги дознаа противничките за ЕП

Женската одбојкарска репрезентација до 19 години предводена од новиот селектор, српскиот стратег Стефан Пауновиќ, од 27 август до 5 септември, ќе учествува на Европското првенство чиј домаќин ќе биде Македонија.

Власта и опозицијата предложија нови уставни судии

Власта и опозицијата предложија нови уставни судии

Власта и опозицијата во Собранието конечно се обврзаа да направат чекор напред во изборот на нови уставни судии.

Интер го освои Купот на Италија

Интер го освои Купот на Италија

Интер беше крунисан за шампион на Купот на Италија во 2022 година, откако во вчерашното финале го совлада Јувентус со 4-2.

Неформалната вечера на балканските лидери во Брисел без многу детали за јавноста

Неформалната вечера на балканските лидери во Брисел без многу детали за јавноста

Премиерот Димнитар Ковачевски, неговите колеги од регионот, и еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји, учествуваа на неформална лидерска вечера организирана од шефот на ЕУ дипломатијата, Жозеп Борел, во контекст на војната на европскиот континент и без многу детали за јавноста, јави...

Ковачевски - Лајчак: Војната во Украина налага итна интеграција на Западен Балкан во ЕУ

Ковачевски - Лајчак: Војната во Украина налага итна интеграција на Западен Балкан во ЕУ

Претседателот на Владата Димитар Ковачевски, во рамките на неговата денешна посета на Брисел, оствари средба со специјалниот претставник на ЕУ за Западен Балкан, Мирослав Лајчак, на која двајцата соговорници заклучија дека војната во Украина наметнала неопходно забрзување на процесот за...

ФФМ ќе добие 17 милиони евра од УЕФА за развојни проекти

ФФМ ќе добие 17 милиони евра од УЕФА за развојни проекти

Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ), заедно со преостанатите 54. Национални фудбалски асоцијации во Европа ќе добијат по 17 милиони евра од УЕФА за развојни проекти за периодот од 2024 до 2028 година.

Суспендиран теренот во Тетово, ФФМ поведе дисциплинска постапка против Шкендија

Суспендиран теренот во Тетово, ФФМ поведе дисциплинска постапка против Шкендија

Како одговор на инцидентите што се случија на неделниот натпревар против Шкупи, Натпреварувачката комисија на Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) денеска го суспендираше теренот во Тетово, а домаќинот Шкендија го предаде на Дисциплинската комисија, која дополнително ќе одлучи за санкциите...

Последни вести

Заман Македонија

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - СИТЕ ПРАВА ЗАДРЖАНИ.
Забрането е преземање на содржина без претходна дозвола на редакцијата.

Заман Македонија