Арсовски: М-НАВ е обврзана да ги следи строгите меѓународни правила во воздушниот сообраќај

Од Владата велат дека според информациите што ги имаат, постапката за избор на кандидати за обука на контролори на летање е се уште во тек, како и дека М-НАВ, давателот на услуги на воздухопловна навигација, која го спроведува конкурсот, е...

Адвокатот Танев за случајот со убиството на Денис Тот: Се работи само за една обична тепачка

Адвокатот Танев за случајот со убиството на Денис Тот: Се работи само за една обична тепачка

Мислам дека овој сведок денеска даде свое видување на целата таа ситуација дека се работи само за обична тепачка, обичен инцидент и далеку од она што претставува правна квалификација, обвинување за тројцата обвинети, изјави бранителот Иле Танев во врска со...

Шкендија во полуфинале на Купот, со службени 3-0

Шкендија во полуфинале на Купот, со службени 3-0

На вонредна седница по повод инцидентот на денешниот натпревар Шкупи – Шкендија од 1/4 финалето од Купот на Македонија, Комисијата за натпреварување на ФФМ донесе одлука тимот на ФК Шкендија, службено со 3:0 да го добие натпреварот со ФК Шкупи.

Пендаровски ги прими акредитивните писма на новата амбасадорка на САД

Пендаровски ги прими акредитивните писма на новата амбасадорка на САД

Претседателот Стево Пендаровски денеска ги прими акредитивните писма на новоименуваната амбасадорка на Соединетите Американски Држави во земјава, Анџела Прајс Агелер, порачувајќи оти таа ќе ја ужива неговата и поддршката на целиот негов тим во вршењето на дипломатските должности.

Полиција повикана на седница на градскиот совет

Полиција повикана на седница на градскиот совет

Во тензична атмосфера, со навредливи зборови, вербални пресметки, па дури и пријавување во полиција за кражба на микрофон… Вака се одвиваше денешната седница на Град Скопје. 

У21: Македонските фудбалери ќе тестираат против Србија и Кипар

У21: Македонските фудбалери ќе тестираат против Србија и Кипар

Македонската фудбалска репрезентација до 21 година овој месец ќе одигра два пријателски натпревари во Кипар против домашната и селекцијата на Србија.

Неказнувањето во судството, главен непријател за борба против корупцијата

Неказнувањето во судството, главен непријател за борба против корупцијата

Неказнувањето во судството останува главен непријател на борбата против корупцијата. Потребно е зајакнување на институциите кои имаат овластувањ е да вршат кривични истраги и гонења. Вака оценува Антикорупционерот Владимир Георгиев. 

Извлечени двојките за осминафиналето во Лигата на шампионите

Извлечени двојките за осминафиналето во Лигата на шампионите

Во седиштето на Европската фудбалска асоцијација (УЕФА) во Нион попладнево со ждрепка беа одредени двојките за осминафиналето во Лигата на шампионите.

Последни вести

Заман Македонија

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - СИТЕ ПРАВА ЗАДРЖАНИ.
Забрането е преземање на содржина без претходна дозвола на редакцијата.

Заман Македонија