Тупанчевски: Ново барање за екстрадиција на Груевски

Тупанчевски: Ново барање за екстрадиција на Груевски

Министерот за правда, Никола Тупанчевски, во својата денешна прес конференција рече дека се разгледува ново барање за екстрадиција на поранешниот премиер, Никола Груевски, кој по правосилната пресуда за затворска казна во предметот „Тенк“, побегна во Унгарија кадешто доби азил.

 

Националната спортска федерација за глуви на С Македонија учествуваше на 24 ЛОИ

Националната спортска федерација за глуви на С Македонија учествуваше на 24 ЛОИ

Националната спортска федерација за глуви на Република Северна Македонија учествуваше на 24 Летни олимписки игри за глуви и наглуви лица кои се одржуваат во Бразил.

Донација од 72.000 брзи антиген тестови за Ковид-19 од Унгарија

Донација од 72.000 брзи антиген тестови за Ковид-19 од Унгарија

Министерството за здравство информира дека преку донација од Република Унгарија обезбедени се 72.000 брзи антиген тестови за КОВИД-19.

Маричиќ од Париз: Потребни се силно лидерство и политичка одлука од Европа за Западен Балкан

Маричиќ од Париз: Потребни се силно лидерство и политичка одлука од Европа за Западен Балкан

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ денес учествува на регионалниот настан во рамки на иницијативата „Балкански дијалози“ во организација на францускиот Сенат, на која потенцираше дека оваа година е клучна за дефинирањето на политиката за проширување,

НБА: Милвоки и Голден Стејт ја вратија предноста

НБА: Милвоки и Голден Стејт ја вратија предноста

Актуелниот НБА шампион синоќа пред своите гледачи во Милвоки во драматичен натпревар го совлада Бостон со 103-101 и поведе со 2-1 во полуфиналето во Источната конференција, додека до предност од 2-1 по третиот натпревар на Западот дојде и Голден Стејт...

Брнз: Северна Македонија ја одработи својата задача во однос на членството во ЕУ, се надевам на одлука во јуни

Брнз: Северна Македонија ја одработи својата задача во однос на членството во ЕУ, се надевам на одлука во јуни

Северна Македонија ја одработи својата задача во однос на зачленувањето во Европската Унија и сметам дека процесот треба да продолжи што е можно поскоро, а најавениот стратешки дијалог со САД е процес, кој е почнат уште поодамна и не претставува...

Ѓоковиќ загуби од Шпанецот Алкараз во полуфиналето на турнирот во Мадрид

Ѓоковиќ загуби од Шпанецот Алкараз во полуфиналето на турнирот во Мадрид

Првиот светски рекет Новак Ѓоковиќ, го заврши настапот на турнирот во Мадрид, откако вечерва во полуфиналето загуби од Шпанецот Карлос Алкараз во три сета (7:6, 5:7 и 6:7).

Спасовски положи цвеќе на споменикот во кругот на МВР по повод 7 Мај – Денот на македонската полиција

Спасовски положи цвеќе на споменикот во кругот на МВР по повод 7 Мај – Денот на македонската полиција

Делегации од Министерството за внатрешни работи денеска, во рамки на одбележувањето на Денот на полицијата – 7 Мај, положија цвеќе на спомен обележјата на загинатите и починатите припадници на Министерството за внатрешни работи во кругот на МВР, на споменикот пред...

Последни вести

Заман Македонија

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - СИТЕ ПРАВА ЗАДРЖАНИ.
Забрането е преземање на содржина без претходна дозвола на редакцијата.

Заман Македонија