Србија отвора конзулат во Охрид

Србија отвора конзулат во Охрид

Република Србија донесе одлука за отворање на конзулат во Охрид, а за почесен конзул поставен е Михајло Филев, јави дописникот на МИА од Белград.

Денеска и утре дводневен самит на „Отворен Балкан“ во Охрид

Денеска и утре дводневен самит на „Отворен Балкан“ во Охрид

Денеска и утре во Охрид ќе се одржи дводневен самит на иницијативата „Отворен Балкан“, во чиј фокус ќе бидат културата и туризмот.

Попис 2021: Над една третина од становите во земјава се ненаселени

Попис 2021: Над една третина од становите во земјава се ненаселени

Oд вкупно 839 174 станови, 531 987 станови или 63,4 проценти се населени, а 307 187 станови или 36,6 проценти се ненаселени. Вкупната корисна површина на населените станови 55 212 163 м2, додека на ненаселените е 27 850 636 метри...

Пендаровски со осуда за палењето на објектот на бугарскиот културниот центар во Битола

Пендаровски со осуда за палењето на објектот на бугарскиот културниот центар во Битола

Претседателот Стево Пендаровски на својот Фејсбук профил истакна остра осуда за палењето на објектот на културниот центар на бугарската заедница во Битола.

Македонската фудбалска репрезентација одигра нерешено на гостувањето кај Бугарија

Македонската фудбалска репрезентација одигра нерешено на гостувањето кај Бугарија

Македонската фудбалска репрезентација доцна попладнево во Разград одигра 1:1 против Бугарија во 1. коло од четвртата група Ц-сегмент во Лигата на нации.

Продолжува Стратешкиот дијалог меѓу Северна Македонија и САД

Продолжува Стратешкиот дијалог меѓу Северна Македонија и САД

Во Вашингтон продолжува Стратешкиот дијалог меѓу Северна Македонија и САД во кој досега се одржаа неколку сесии на кои беа отворени теми од интерес за соработка меѓу двете земји.

Петровска се враќа од САД со грант од 40 милиони долари за поддршка на Армијата

Петровска се враќа од САД со грант од 40 милиони долари за поддршка на Армијата

Модернизацијата на Армијата е круцијална и е на вистинскиот пат, а посветеноста на двете Армии за организирање на заеднички вежби и обуки кои се најдобриот начин да достигнеме целосна интероперабилност и континуирана подготвеност ќе се интензивира уште повеќе, беше речено...

Почнува Стратешкиот Дијалог меѓу Северна Македонија и САД

Почнува Стратешкиот Дијалог меѓу Северна Македонија и САД

Делегација на Владата на Северна Македонија, предводена од министерот за надворешни работи, Бујар Османи, заедно со министерката за одбрана, Славјанка Петровска, министерот за економија, Крешник Бектеши и министерката за култура, Бисера Костадиновска Стојчевска, од денес престојува во Вашингтон, каде ќе...

Последни вести

Заман Македонија

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - СИТЕ ПРАВА ЗАДРЖАНИ.
Забрането е преземање на содржина без претходна дозвола на редакцијата.

Заман Македонија