Ратификацијата на Договорот за ФРОНТЕКС помина во собраниските комисии

Ратификацијата на Договорот за ФРОНТЕКС помина во собраниските комисии

На собраниската Комисија за надворешна политика денеска едногласно беше поддржана потребната за донесување на законот за ратификација на Договорот за ФРОНТЕКС склучен меѓу Република Северна Македонија и Европската Унија.

ЈО: Поднесено обвинение за измама во приватна здравствена установа

ЈО: Поднесено обвинение за измама во приватна здравствена установа

Обвинетиот на пациентите и во јавноста прикажувал дека методот хемофилтрација е одобрен да се применува и е ефикасен за лекување од Covid – 19, притоа користејќи ги приликите на здравствената криза предизвикана од пандемијата.

Мекиќ го напушти МЗТ Скопје, Американецот Кук негова замена

Мекиќ го напушти МЗТ Скопје, Американецот Кук негова замена

Македонскиот кошаркарски првак МЗТ Скопје Аеродром го донесе во своите редови Американецот Кеандре Кук на местото на репрезентативецот Адем Мекиќ, кој доби дозвола да го напушти клубот поради трансфер во странство.

Воз со 150 патници излета од шините кај Кадина Река

Воз со 150 патници излета од шините кај Кадина Река

Еден вагон од патничкиот воз на релација Гевгелија – Скопје утринава околу 7 часот излизгал од шините на станицата „Кадина Река“, меѓу Велес и Скопје. При инцидентот нема повредени патници, изјавија за МИА од „ЖРСМ – Транспорт“.

Mанчестер Јунајтед најде нов напаѓач…во Турција!

Mанчестер Јунајтед најде нов напаѓач…во Турција!

Холандскиот напаѓач Вaут Вегорст наскоро би требало да биде промовиран во ново засилување на Манчестер Јунајтед. Фудбалерот на Бешикташ треба да пристигне на „Олд Трафорд“ на позајмица до крајот на сезоната со право на откуп на договорот.

Шумски пожар на непристапен терен над Теарце во Националниот парк „Шар Планина“

Шумски пожар на непристапен терен над Теарце во Националниот парк „Шар Планина“

На непристапен терен над селото Теарце активен е шумски пожар. Од Центарот за управување со кризи информираат дека до местото на шумскиот пожар треба да се пешачи околу два часа бидејќи местото каде што сѐ уште гори е многу високо.

Челзи потпиша со најдобриот стрелец на Молде

Челзи потпиша со најдобриот стрелец на Молде

Англискиот премиерлигаш Челзи на својата официјална веб-страница денес објави дека го комплетира трансферот на напаѓачот Давид Фофанa од Молде.

Основиот суд во Струга, работи со преполовен капацитет

Основиот суд во Струга, работи со преполовен капацитет

Се продлабочува кризата во струшкиот основен суд во однос на недостатокот на судии.Старите заминуваат во пензија, а нов кадар не се прима.Правната фела од градот е загрижена за своите клиенти, за кои велат дека неможат да добијат навремена правда.

Последни вести

Заман Македонија

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - СИТЕ ПРАВА ЗАДРЖАНИ.
Забрането е преземање на содржина без претходна дозвола на редакцијата.