Влада: Се проширува опфатот на корисници на субвенции на земјоделците; Донесени се Фискалната и Стратегијата за управување со јавниот долг; Усвоен Националниот план за енергија и клима

Влада: Се проширува опфатот на корисници на субвенции на земјоделците; Донесени се Фискалната и Стратегијата за управување со јавниот долг; Усвоен Националниот план за енергија и клима

Владата на Република Северна Македонија на денешната 49 седница донесе измени и дополнување на Уредбата за поблиските критериуми за директни плаќања, корисниците на средствата, максималните износи и начинот на директните плаќања за 2022 година од Програмата за финансиска поддршка во...

Претрес во Скопје, приведен дилер на дрога

Претрес во Скопје, приведен дилер на дрога

Денеска (30.05.2022) од страна на полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога оружје и опасни материи во координација со Единицата за недозволена теговија со дрога и оружје при СВР Скопје лишен е од...

Челзи има нови газди, Абрамович се прости од клубот

Челзи има нови газди, Абрамович се прости од клубот

Многу брзо Челзи ќе има нов сопственик, откако клубот објави конечна реализација на договорот за продажба на „сините“ на конзорциумот Тод Боли/Клерлејк Капитал.

Приведен дилер од Куманово, одземени кокаин, марихуана и околу 50.000 денари

Приведен дилер од Куманово, одземени кокаин, марихуана и околу 50.000 денари

Денеска (28.05.2022) во 10.00 часот полициски службеници од Одделението за недозволена трговија со дрога и оружје при СВР Куманово го лишиле од слобода Н.Д. од Куманово.

Учесниците на Третата НАТО-академија на средба со претседателот Пендаровски

Учесниците на Третата НАТО-академија на средба со претседателот Пендаровски

Евроатлантскиот совет на Северна Македонија ја организира Третата НАТО-академија 2022, годинава на тема „Стабилни партнерства во неизвесни времиња – Северна Македонија во НАТО“. Академијата денеска беше официјално отворена со посетата на над 30 млади учесници на Кабинетот на претседателот на...

Дендиас: Преговорите со Северна Македонија и Албанија треба да почнат веднаш

Грција работи засилено за обезбедување на мирот, безбедноста и стабилноста на регионот. Верувам дека единствениот пат за да се постигнат тие цели претставува јасна и целосна поддршка на европската перспектива на Западниот Балкан. Сигурни сме и длабоко веруваме дека преговорите...

Ковачевски - Петков: Продолжување на дијалогот за решение засновано на европски вредности

Ковачевски - Петков: Продолжување на дијалогот за решение засновано на европски вредности

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски, на маргините на неговата работна посета на Ватикан и Рим по повод 24 мај - Денот на сесловенските просветители Светите Кирил и Методиј, оствари средба со премиерот на Република Бугарија, Кирил Петков.

Пожар кај хотел „Буши“ во Старата чаршија, нема повредени

Пожар кај хотел „Буши“ во Старата чаршија, нема повредени

Голем пожар избувна во хотел Буши во Старата скопска чаршија. Некои луѓе побарале лекарска помош поради задушување, а во пожарот сега зацега нема повредени, пишува Алсат.

Последни вести

Заман Македонија

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - СИТЕ ПРАВА ЗАДРЖАНИ.
Забрането е преземање на содржина без претходна дозвола на редакцијата.

Заман Македонија