Пендаровски: Белгија е важен политички и економски партнер на Северна Македонија

Претседателот Стево Пендаровски во рамки на работната посета на Кралството Белгија, денеска се обрати во Трговската и индустриска комора Антверпен - Васланд (VOKA), каде што беше одржана презентација на економските потенцијали и инвестициските можности во Северна Македонија.

Интер прв финалист во Лигата на шампионите

Интер прв финалист во Лигата на шампионите

Интер е првиот финалист во овосезонската Лига на шампиони, откако на реваншот во 1/2 финалето на „Џузепе Меаца“ го совлада градскиот ривал Милан и во вториот меѓусебен натпревар.

Шефот на ChatGPT пред Конгресот: Вештачката интелигенција носи големи ризици, но и потенцијал да најде лек за ракот

Шефот на ChatGPT пред Конгресот: Вештачката интелигенција носи големи ризици, но и потенцијал да најде лек за ракот

Претседателот на компанијата што го разви софтверот за вештачка интелигенција ChatGPT Сем Алтман на денешното сослушување пред американскиот Конгрес изјави дека владината интервенција е клучна за да се ублажат ризиците од производството на сè помоќните системи со вештачка интелигенција (ВИ)

Налепници со ознаката „НМК“ наместо нови регистарски таблички

Налепници со ознаката „НМК“ наместо нови регистарски таблички

Налепници со ознаката „НМК“ наместо нови регистарски таблички, за заштита на граѓаните од финансиски трошоци и вадење нова документација, одлучи Владата на денешната седница.

Премиерот Ковачевски на отворањето на Самитот на Совет на Европа во Исланд пречекан од премиерката Јакобсдотир

Премиерот Димитар Ковачевски пристигна на четвртиот Самит на Совет на Европа, во Рејкјавик, Исланд, на чие отворање беше пречекан од премиерката на Исланд, Катрин Јакобсдотир и генералната секретарка на Советот на Европа, Марија Пејчиновиќ Буриќ.

Шпанецот Грималдо потпиша за Баер Леверкузен

Шпанецот Грималдо потпиша за Баер Леверкузен

Баер Леверкузен ги засили своите редови со шпанскиот дефанзивец Алехандро Грималдо (27) и со досегашниот фудбалер на лисабонска Бенфика потпиша договор на четири години, соопшти денеска германскиот прволигаш.

Ако не се донесат уставни измени влегуваме во групата држави без долгорочна перспектива, брифираат владини извори

Ако не се донесат уставни измени влегуваме во групата држави без долгорочна перспектива, брифираат владини извори

Ако не се донесат уставни измени влегуваме во изолација и во група на држави без долгорочна перспектива, брифираат владини извори.

Одбиено барањето за помилување на Катица Јанева, негативно мислење дала и Комисијата за помилување

Одбиено барањето за помилување на Катица Јанева, негативно мислење дала и Комисијата за помилување

Претседателот на државата го одбил барањето за помилување на поранешната шефица на Специјалното јавно обвинителство Катица Јанева. Од Кабинетот на претседателот на државата посочуваат дека негативно мислење дала и Комисијата за помилување.

Последни вести

Заман Македонија

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - СИТЕ ПРАВА ЗАДРЖАНИ.
Забрането е преземање на содржина без претходна дозвола на редакцијата.