По труењето во Брвеница, водата за пиење забранета и во Фалиште и Сараќино

По труењето во Брвеница, водата за пиење забранета и во Фалиште и Сараќино

Последниот случај на труење на жителите на Брвеница со вода во селото Брвеница го вклучи алармот и во неколку други села за да побараат анализа на водата за пиење. Поради големи неправилности, водата за пиење е веќе забранета и во...

ЕВРО 2020: Англичаните не примија гол ниту по петтиот натпревар

ЕВРО 2020: Англичаните не примија гол ниту по петтиот натпревар

Репрезентацијата на Англија вечерва во Рим ја совлада Украина со 4:0 во четвртфиналето на ЕВРО 2020. Тимот на селекторот Герет Саутгејт сè уште нема примено ниту еден гол на турнирот.

Обезбедувањето 100 000 кинески дози на Синовак и 100 000 Фајзер ќе го забрза процесот на вакцинирање на населението

Обезбедувањето 100 000 кинески дози на Синовак и 100 000 Фајзер ќе го забрза процесот на вакцинирање на населението

Обезбедувањето на 100.000 дози Фајзер значително го зголеми бројот на граѓани вакцинирани со првата доза против Ковид -19. Вчера со првата доза вакцинирани беа околу 11.000 граѓани, додека со втората доза други 2688. АЛСАТ прегледа некои од местата за вакцинација...

Два златни медала за бенчерот Стаменковски на Европскиот шампионат во Одеса

Два златни медала за бенчерот Стаменковски на Европскиот шампионат во Одеса

Каменичкиот спортист Бошко Стаменковски, кој во изминатите неколку години успешно ја претставува државата во меѓународни рамки во „Пауер лифтинг”, со нов голем успех се враќа од Европскиот шампионат во Бенч-прес, кој викендов се одржа во Одеса, Украина.

ЕУРО2020: Швајцарија ја елиминира Франција на пенали

ЕУРО2020: Швајцарија ја елиминира Франција на пенали

Швајцарија го приреди вечерва најголемото изненадување досега на ЕУРО2020 елиминирајќи ја во осминафиналето Франција по подобро изведување пенали со 5:4, откако натпреварот по регуларниот дел и двете продолженија заврши 3:3.

Немањето пасоши и надградба на системот предизвика гужви пред шалтерите за добивање лични документи

Немањето пасоши и надградба на системот предизвика гужви пред шалтерите за добивање лични документи

Високите температури само ја зголемија нервозата кај многу граѓани кои чекаа да ги добијат пасошите. Пред канцелариите на МВР за издавање лични и патни исправи се содаде голема гужва.

Даниловски: Сите вакцини спречуваат тешки симптоми или смрт од коронавирусот

Даниловски: Сите вакцини спречуваат тешки симптоми или смрт од коронавирусот

Мал е процентот на оние кои ја имале првата алфа варијанта на коронавирусот да се заразат со нова делта варијанта бидејќи студиите што се достапни покажуваат дека имунитетот стекнат со прележување на болеста или со целосно вакцинирање е прилично ефикасен,

Во август Македонија би можела да прогласи крај на епидемијата

Македонија може да прогласи крај на епидемијата со Ковид19 во август, но само ако трендот на опаѓање на бројот на нови случаи на дневно ниво продолжи со истата динамика како периодов.

Последни вести

Заман Македонија

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - СИТЕ ПРАВА ЗАДРЖАНИ.
Забрането е преземање на содржина без претходна дозвола на редакцијата.

Заман Македонија