Епидемијата не ги предомисли читателите, со почитување на мерките и на отворено годинава задоволителна посетеност на Саемот

Претпоставувам дека и кај другите издавачи како и кај нас, фокусот е ставен на македонските автори пред се, но секако не е пропуштена можноста читателите да се снабдат со добри книги и со добри попусти како и секоја година, рече...

Четири кратки и четири долгометражни филмови на МакеДокс

Четири кратки и четири долгометражни филмови на МакеДокс

Поради ситуацијата со коронавирусот годинава на „Македокс“ нема гости од странство, но дел од авторите на филмовите се вклучуваат со видеоврска по проекцијата на нивниот филм. Таков беше случајот со Џон Апел, автор на филмот „Кога прашината ќе слегне“, прикажан...

Со изведба на одбрани арии отворено јубилејното 60. „Охридско лето“

Со изведба на одбрани арии отворено јубилејното 60. „Охридско лето“

Охрид од вечерва до 30 август ги живее своите 28 дена возбуда што ги носи Фестивалот „Охридско лето“. Со познати арии во изведба на уметниците Марија Јелиќ, Дарио Ди Виетри, Иван Томашев и Аманда Стојовиќ, во пијано придружба на маестро...

Одбележување на отпочнувањето на реконструкцијата на Хераклеа Линкестис

Одбележување на отпочнувањето на реконструкцијата на Хераклеа Линкестис

Во археолошкиот локалитет Хераклеја Линкестис во Битола денеска ќе се одржи прес конференција за одбележување на отпочнувањето на реконструкцијата на Хераклеја Линкестис поддржана од Европската Унија.

КРАТКОМЕТРАЖЕН ФИЛМ ЗА ДРАМАТА НА ДЕЦАТА ЧИИ РОДИТЕЛИ СЕ ВО ЗАТВОР ВО ТУРЦИЈА: ЗАЛАЖУВАЊЕ

 

ТУРСКИОТ ПИСАТЕЛ МУХАММЕД ШАБАН СНИМИ КРАТКОМЕТРАЖЕН ФИЛМ СО КОЈ СЕ ОБИДУВА ДА НЍ ЈА ДОБЛИЖИ ДУШЕВНАТА СОСТОЈБА НА МАЛИТЕ ДЕЦА ЧИИ РОДИТЕЛИ СЕ УАПСЕНИ ОД СТРАНА НА ТУРСКИТЕ ВЛАСТИ.

Почина Енио Мориконе

Познатиот италијански композитор и оскаровец, Енио Мориконе почина денеска на 91-годишна возраст во болница во Рим. Тоа, како последица на минатонеделниот пад, објави неговиот пријател и адвокат Џорџо Асума.

Ковид-19 ги измени правилата на Оскарите

Ковид-19 ги измени правилата на Оскарите

Американската академија за филмски науки, којашто е организатор на доделувањето на наградите Оскар, денеска најави дека, поради престанокот на работа на кината при корона-пандемијата, само филмовите кои се прикажуваат на стрим-платформите ќе бидат во конкуренција за Оскарот следната година.

„Бог на масакрот“ – премиера на Турски театар - Скопје

Турскиот театар-Скопје утревечер премиерно ќе ја изведе претставата „Бог на масакрот“, според истоимениот текст на Јасмина Реза, во режија на Билге Емин.

Текстот на француската драмска авторка Реза е објавен во 2006 година и оттогаш е често поставуван на сцените...

Последни вести

Заман Македонија

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - СИТЕ ПРАВА ЗАДРЖАНИ.
Забрането е преземање на содржина без претходна дозвола на редакцијата.

Заман Македонија