Завршија истражувањата на локалитетот Градиште во Младо Нагоричане

Завршија годинашните истражувања кои ги спроведоа стручните лица од Иститутот за историја и археологија од Филозофскиот факултет од Скопје во соработка со кумановските археолози на локалитетот Градиште, кај село Младо Нагоричане.

Во Tурција уште две награди за пијанистот Aрда Mустафаоглу

По освоените први награди во Србија, Италија и Бугарија, нашиот пијанист Арда Мустафаоглу на 28. мај ја освои и големата награда (Grand Prix) на интернационалниот EMCY натпревар за млади музички таленти во Истанбул (Турција).

Новиот објект на Македонската филхармонија се отвора в недела со ексклузивен концерт

Новиот објект на Македонската филхармонија со модерен изглед и архитектонски и акустични карактеристики според сите светски стандарди, ќе биде отворен в недела во 19 часот со ексклузивен концерт на Филхармонијата со која како солист ќе настапи нашиот светски етаблиран пијанист...

Лани зголемен бројот на кинопретстави

Во Македонија минатата година во 14 кина биле прикажани 985 филмови и 16.295 кинопретстави во кои имало 441.017 посетители, објави денеска Државниот завод за статистика.

„Културното наследство и одржливиот туризам“, тема на Меѓународниот ден на спомениците и локалитетите

„Културното наследство и одржливиот туризам“ е тема на годинашното одбележување на Меѓународниот ден на спомениците и локалитетите, кој го одбележуваат националните комитети на ИКОМОС во 108 земји во светот, меѓу кои и во Македонија.

Please publish modules in offcanvas position.