Почина Есма Реџепова

По кратко и тешко боледување на 73-годишна возраст почина познатата македонска пејачка и хуманитарка Есма Реџепова Теодосиевска.

Специјално признание за актерот Мартин Ѓоргоски на фестивал во Брунсвик

Македонскиот игран филм „Џган“ (англиски: Amok) по сценарио и режија на Вардан Тозија беше номиниран меѓу осум филмови во натпреварувачката категорија „Beyond” на филмскиот фестивал во Брунсвик, Германија, на кој учествувале 344 филма.

15. Фестивал на европски филм „Синедејс“ од 10-ти до 19 ноември

Осум филмови во официјалната програма и шест во селекцијата балкански филмови (СинеБалкан), како и 25 во гала-програмата ќе бидат прикажани на 15. Фестивал на европски филм „Синедејс“ (CineDays) кој ќе се одржува од 10-ти до 19 ноември во кината „Милениум“,

Тридневен саем „Во светот на мозаикот“

Во галеријата Чифте амам и на Факултетот за ликовни уметности (Сули ан) денеска и утре, и во ЕУ Инфоцентарот на 30 септември, ќе се одржува Саем на мозаик „Во светот на мозаикот“ во организација на ДМВЦ (Добредојде Македонија Welcome Центар).

Почна 73. филмски фестивал во Венеција

Меѓународниот филмски фестивал во Венеција, 73. по ред, отворен е синоќа со филмот „La la Land“ со Рајан Гослинг и Ема Стоун во главните улоги.

Please publish modules in offcanvas position.