Одбележан Светскиот ден на театарот во Македонија

Министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска денеска по повод Светскиот ден на театарот го посети објектот во изградба на Турскиот театар и притоа на сите актери и театарски работници им посака многу премиери, многу театарски креации и многу уметност.

Отворена манифестацијата „Дојран - град на културата“

На местото Под јаворите во Дојран вечерва официјално почна манифестацијата „Дојран – град на културата“ која оваа општина во југоисточна Македонија ќе ја носи во текот на целата година и ќе ја одбележи со голем број културни настани.

Please publish modules in offcanvas position.