Прв меѓународен саем за литература и илустрација за деца

Во вториот викенд од наредниот месец (13 и 14 април) во Музејот на современа уметност ќе се одржи прв меѓународен фестивал на детска литература и илустрација „Литера 2019“, на кој покрај македонски автори ќе има и гости од Србија, Хрватска...

Селектирани најдобрите филмови од конкурсот на Агенцијата за филм

Три долгометражни играни филмови, пет долгометражни копродукциски проекти со македонски малцински удел, два документарни долгометражни филмови, пет краткометражни играни филмови, и по еден краткометражен документарен и анимиран филм, го поминаа целиот процес на проценка на конкурсот за поддршка на филмски...

Изложба на фотографии на отворено во Охрид

Во рамки на проектот „Од 20-ти до 20-ти Сите во Охрид“ денеска на отворно на просторот кај Долна Порта беше претставена изложбата на фотографии од Охрид во голем формат.

Изложба на археолошки фотографии

Во Археолошкиот музеј на Македонија вечер ќе биде отворена трета изложба на работни археолошки фотографии со наслов „Archaeology in Progress” Vol.3, организирана од Институтот за археолошки истражувања - Скопје.

Please publish modules in offcanvas position.