Конкурс за самостојна или групна изложба на млади уметници

Конкурс за самостојна или групна изложба на млади уметници

Младинскиот културен центар објави конкурс за млади уметници за самостојна или групна изложба која ќе се реализира во втората половина на 2019 година. Целта е да се промовираат млади ликовни автори, а право на учество имаат сите заинтересирани на возраст до 35 години. Кандидатите ќе ги избира комисија формирана од МКЦ и Град Скопје.

 

Конкурсот трае до 1 мај. Пријавите треба да се пратат на Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите. со назнака: Конкурс за самостојна или групна изложба заедно со куса биографија, фотографии од делата (линк до профили на Инстаграм, Фејсбук или на интернет-страници на кои тие се претставени).

Планирани се осум изложби логистички поддржани од МКЦ, за кои ќе биде отпечатен и каталог. Средствата за проектот се обезбедени од Град Скопје.

Please publish modules in offcanvas position.