Американската амбасадорка Бернс во посета на Собранието

Новоименуваната амбасадорка на САД во земјава Кејт Мери Бернс денеска ќе го посети Собранието на Република Северна Македонија каде ќе има средба со спикерот Талат Џафери.

Покрај тоа, Џафери денеска во законодавниот дом ќе одржи неформална средба со претставници на...

Царовска ќе разговара со директорите за зголемување на платите на вработените во градинките

Министерката за труд и социјална политика Мила Царовска денеска ќе се сретне со директорите и вработени во детските градинки.

На средбата, информираат од МТСП, ќе се разговара за зголемувањето на платите на вработените во градинките.

Пронајден и вториот телефон на Катица Јанева

Пронајден и одземен е и вториот мобилен телефон на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, за кој се тврдеше дека е изгубен.

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, соопшти дека телефонот по кој се трагаше е пронајден...

Катица Јанева дојде во СЈО

Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, која даде оставка на функцијата, денеска се појави во просториите на Специјалното јавно обвинителство.

Нема информации зошто Јанева дошла во СЈО. Таа од минатиот вторник беше на боледување, откако во понеделникот си даде оставка на...

Поднесени над 9.000 нови барања за приватизација на државно земјиште

Во изминатиов период се поднесени преку 9.000 барања за приватизација на државното земјиште, што укажува дека кај граѓаните постои голем интерес за оваа приватизација, откако минатата година беше дадена нова можност за поднесување барања, беше истакнато на денешната средба на...

Претседателот Стево Пендаровски денеска побара од надлежните што е можно побрзо да го решат случајот „Рекет“ и да не се остави ни најмал простор за сомнеж.

– Последниве денови сме сведоци на една крупна афера која има многу шпекулации, која...

Презентација на Годишниот извештај за криминалот од омраза во 2018 година

По повод Европскиот ден на жртвите од криминал, Хелсиншкиот комитет за човекови права денеска на прес-конференција, ќе го презентира Годишниот извештај за криминалот од омраза во 2018 година, ќе биде даден преглед на инцидентите, а ќе се оцени и постапувањето...

Европски рекордери по потрошувачка на вода, скопјани најмногу со 640 литри дневно

Во текот на летото кога улиците на градот се „празни“, а термометрите покажуваат над 40 степени, скопјани често ги повторуваат стиховите „Скопје има микроклима изгор лето, кочан зима…“ од песната за главниот град на групата „Леб и сол“. Реката Вардар,

Please publish modules in offcanvas position.