Ѓорѓиев: До Владата доставени оставките на министрите и замениците-министри од ДУИ

Ѓорѓиев: До Владата доставени оставките на министрите и замениците-министри од ДУИ

Министрите и замениците министри од ДУИ денеска ги поднесоа оставките до Владата на Република Македонија.

ДУИ одлучи да ги повлече претставниците во извршната власт

ДУИ одлучи да ги повлече претставниците во извршната власт

Централното раководство на Демократската унија за интеграција (ДУИ) одлучи да ги повлече своите актуелни претставници од извршната власт на Република Македонија, соопшти синоќа ДУИ.

ПРИТВОР ОД 30 ДЕНА ЗА ПРВООСОМНИЧЕНИОТ ВО СЛУЧАЈОТ „ТВРДИНА“

ПРИТВОР ОД 30 ДЕНА ЗА ПРВООСОМНИЧЕНИОТ ВО СЛУЧАЈОТ „ТВРДИНА“

На првоосомничениот во случајот „Тврдина“, началникот на оддел во Управата за безбедност и контраразузнавање при Министерството за внатрешни работи, Горан Грујоски, доцна вечерва судот му одреди мерка 30-дневен притвор.

„Тврдина“ - нов случај што ќе го истражува СЈО

„Тврдина“ - нов случај што ќе го истражува СЈО

Специјалното јавно обвинителство поведе истражна постапка под име „Тврдина“, поврзана со незаконско следење на комуникации со користење опрема и уреди за следење кои се во сопственост на МВР, информира денеска на прес-конференција обвинителката Катица Јанева.

ДИК го објави списокот на записи кои теренски се проверуваат

ДИК го објави списокот на записи кои теренски се проверуваат

Државната изборна комисија (ДИК) на својата веб-страница го објави списокот на неконзистентни записи - Предмет на теренски проверки. Списокот содржи име, презиме и адреса.

Избор на најдобар млад програмер

Избор на најдобар млад програмер

Државен натпревар за избор на најдобар млад програмер ќе се одржи денеска на Технолошко металуршки факултет во Скопје.

Средба на Цветков со претставници на Асоцијацијата на земјоделците, производители на пченица

Средба на Цветков со претставници на Асоцијацијата на земјоделците, производители на пченица

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Михаил Цветков денеска оствари работна средба со претставници на Асоцијацијата на земјоделците, производители на пченица од повеќе региони од државава, соопштија од Министерството.

Попладне пороен дожд, грмежи и ветер

Попладне пороен дожд, грмежи и ветер

Нестабилно облачно време со пороен дожд, грмежи и силен ветер, најавува за денеска попладне Управата за хидрометеоролошки работи. Се очекува локално да наврнат околу 30 литри на метар квадратен воден талог, а ветерот да достигнува брзина над 80 км/час. Ќе...

Последни вести

Заман Македонија

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - СИТЕ ПРАВА ЗАДРЖАНИ.
Забрането е преземање на содржина без претходна дозвола на редакцијата.

Заман Македонија